Isaiah Berlin'in özgürlük düşüncesi: Negatif özgürlük pozitif özgürlük ayrımı
L?idée de la liberté de Isaiah Berlin: La distinction de la liberte negative et positive
- Tez No: 297924
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULVİ TÜRKBAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Yirminci yüzyılın önde gelen liberal düşünürlerinden Isaiah Berlin'in 1959 yılında kaleme aldığı ?Two Concepts of Liberty? ?İki Özgürlük Kuramı? adlı makalesinde ortaya koyduğu ?negatif özgürlük ? pozitif özgürlük? ayrımı ve bu ayrımın kaynaklık ettiği akademik tartışmalar araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında öncelikle Berlin'in batılı monist geleneğe yönelttiği eleştiriler ve aydınlanma düşüncesine bir tepki olarak doğduğunu ileri sürerek ?karşı aydınlanma? başlığı altında incelediği Alman Romantik düşüncesi ele alınmış, bu bağlamda Berlin'in savunduğu değer çoğulculuğu kavramı ile özgürlük kavramsallaştırması arasındaki bağlantılar incelenmiştir. Çalışmamız Berlin'in kavramsallaştırmasına Gerald MacCallum, John Gray ve Charles Taylor gibi düşünürlerin yaptığı katkıların incelenmesinin ardından Berlin'in özgürlük tanımının bugün için ifade ettiği anlamı sorgulayan sonuç bölümüyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The essay titled ?Two Concepts of Liberty? written by one of the leading liberal thinkers of the twentieth century Isaiah Berlin in 1959, and the distinction put forward in his essay on“negative liberty - positive liberty”is the subject of academic discussions of our research. Within the scope of the research, Berlin's criticism directed at the western enlightenment tradition and monist thought is examined as well as the German Romantic thought which Berlin titled ?counter ? enlightenment? claiming that this tradition is an obvious reaction to the enligthenment movement. In his context Berlin?s value ? pluralism and its links to his conceptualization of freedom were also examined. The research continues with the analysis of the contributions made to Berlin?s conceptualization by leading liberal thinkers such as Gerald MacCallum, John Gray and Charles Taylor, and ends with the conclusion chapter where the meaning of what Berlin's definition of freedom offers for today is discussed.