Milli bilinç ve milliyetçilik arasında: Isaiah Berlin'in politika felsefesi
Between national consciousness and nationalism: Isaiah Berlin's political philosophy
  1. Tez No: 953679
  2. Yazar: CEREN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT GÖRÜŞÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, XX. yüzyılın önde gelen politika filozoflarından Isaiah Berlin'in politika felsefesi dolayısıyla liberalizm anlayışı, özgürlük, değer plüralizmi ve milliyetçilik kavramları çerçevesinde incelenmiştir. Berlin'in“İki Özgürlük Kavramı”adlı makalesi, özgürlüğün doğası üzerine süregelen bir tartışmayı ivmelendirmiştir. Çalışma öncelikle, Berlin'in özgürlük vurgusunun bireysel haklar ve devlet müdahalesi arasındaki dengeyi nasıl etkilediğini tartışarak bu çerçevede, liberalizm düşüncesine katkılarını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, Berlin'in değer plüralizmi kavramı, tek bir evrensel değer ya da iyi yerine, birden fazla meşru ve karşıt değer olduğu fikri üzerinde durarak politik, ahlaki ve kültürel plüralizmin modern politika için nasıl bir temel oluşturduğunu analiz etmektir. Bu anlamda Berlin, değerlerin çokluğunun, tek bir 'doğru' yaşam tarzının veya ahlaki sistemin, tek bir 'mükemmel' toplum modelinin ya da nihai 'iyi'nin olmadığını gösterdiğini savunmaktadır. Berlin'in özgürlük ve değer plüralizmine yönelik vurgusu, milliyetçiliğin liberal bir toplumda nasıl ele alınabileceğine dair analizlerine bir girizgâh niteliği taşımaktadır. Berlin'in milliyetçilik hakkındaki görüşleri, kültürel kimliklerin korunmasının önemi ile milliyetçiliğin aşırı biçimlerinin tehlikeleri arasındaki dengeyi vurgulamaktadır. Esasen Berlin, bu kavramlar arasındaki kilit ilişkiyi bireysel özgürlük ve toplumsal aidiyet üzerine kurmaktadır. Bireyler hem özgür olmayı hem de bir topluluğa ait olmayı ve bu topluluk içinde anlam bulmayı talep etmektedirler. Keza negatif özgürlüğün sağladığı koruma, değer plüralizmi ilkesine dayandığından milliyetçilik de bu çerçevede değerlendirilmektedir. Milliyetçilik, bireylerin aidiyet ve kimlik arayışını, üyeleri oldukları topluluğun ise kendi kimliğinin ve değerlerinin tanınma arzusunu ifade etmektedir. Ancak bu arzu, diğer toplulukların hak ve özgürlüklerini ihlal etmediği sürece meşrudur. Milliyetçilik, özgürlük bağlamında farklı ulusların müdahale olmaksızın bir arada var olmasını desteklerken değer plüralizmi bağlamında ise kültürel çeşitliliğin korunması açısından olumlu bir güçtür.
Özet (Çeviri)
In this thesis examines the political philosophy of Isaiah Berlin, one of the leading political philosophers of the twentieth century, and thus his understanding of liberalism, within the framework of the concepts of freedom, value pluralism and nationalism. Berlin's essay“Two Concepts of Liberty”accelerated an ongoing debate on the nature of freedom. The study first discusses how Berlin's emphasis on freedom affects the balance between individual rights and state intervention, and in this framework, it reveals his contributions to the idea of liberalism. However, Berlin's notion of value pluralism is to analyze how political, moral and cultural pluralism provides a basis for modern politics by focusing on the idea that there are multiple legitimate and opposing values rather than a single universal value or good. In this sense, Berlin argues that the multiplicity of values shows that there is no single 'right' way of life or moral system, no single 'perfect' model of society or ultimate 'good'. Berlin's emphasis on freedom and value pluralism serves as an introduction to his analysis of how nationalism can be handled in a liberal society. Berlin's views on nationalism emphasize the balance between the importance of preserving cultural identities and the dangers of extreme forms of nationalism. In essence, Berlin draws the key relationship between these concepts on individual freedom and social belonging. Individuals demand both freedom and belonging to and finding meaning in a community. Likewise, since the protection provided by negative freedom is based on the principle of value pluralism, nationalism is also considered within this framework. Nationalism expresses the individual's search for belonging and identity, and the community's desire for recognition of its own identity and values. However, this desire is legitimate as long as it does not violate the rights and freedoms of other communities. In the context of freedom, nationalism supports the coexistence of different nations without interference, while in the context of value pluralism, it is a positive force for the protection of cultural diversity.