Türkiye'de mültecilerin hukuki durumları ve İzmir'e ilişkin bir araştırma
The legal status of the refugees in Turkey and a research about Izmir
  1. Tez No: 298081
  2. Yazar: İDİL EGE TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NAZMİ ÜSTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
İltica hakkı, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nde yer alan, temel insan haklarından biridir. İnsanlar, bin yıllardır ait oldukları etnik kökenleri, anadilleri, dinleri, siyasal görüşleri, cinsiyetleri nedeniyle baskı ve zulüm görmüş, ülkelerinden sürülmüş, işkencelere maruz kalmış ya da öldürülmüştür. Kendi devleti tarafından korunamayan, ülkesinde can güvenliği olmayan insanların, ülkelerini terk ederek başka ülkelere sığınmaları ve koruma talep etmeleri birçok uluslararası belgede hak olarak yer almıştır.Tarih boyunca karşımıza çıkan sığınma olayları, Birinci Dünya Savaşı ile devletler tarafından, çözülmesi gereken bir sorun olarak fark edilmiş, üzerinde düşünülmeye başlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonucu milyonlarca insanın vatansız kalması, başka devletlere sığınması ile mülteci sorunu acil çözülmesi gereken bir boyuta ulaşmıştır. Uluslararası alanda bu sorun için çözüm arayışlarına girilmiş, yeni kurulan Birleşmiş Milletler bünyesinde politikalar üretilmeye başlamıştır.Bu çalışmada, mülteci, sığınmacı kavramlarının anlamları, mültecilik olgusunun tarihsel gelişimi, uluslararası alanda mültecilik olgusu, mültecilerle ilgili Türkiye'deki hukuki düzenlemeler anlatılmaya çalışılacaktır. Ayrıca önemli göç noktalarından biri olan İzmir'de bulunan mülteci ve sığınmacıların hukuki durumları ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Right to asylum is one of the fundamental human rights citied in the Universal Declaration of Human Rights. Throughout ages people have been subjected to oppression, torture, exiled and eventually murdered because of their ethnic identities, mother tongues, religions, gender and political views. Taking refugee in another state and seeking for protection is considered to be a fundamental human right in several international legal documentations, also.During the World War I, the case of asylum had been realized as an issue to be solved and dealt by states. The problem of asylum had emerged as a crucial issue, after millions of people became stateless as a result of World War II. Therefore potential solutions of the problem were sought and policies were carried on within the body of newly established United NationsIn this study, the terms such as refugee and asylum seeker, historical development of the notion of asylum, status of the notion of asylum in international area, legal regulations concerning refugees in Turkey is to be handled. The third chapter of the study is allotted to an empirical study regarding the problems of asylum seekers in İzmir.