Altın piyasasındaki oynaklık ve altın vadeli işlem sözleşmesi ile korunma yolu
Volatility in gold market and hedging with gold futures contract
- Tez No: 298107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ EMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, Türkiye altın piyasasındaki altın fiyatlarında meydana gelen değişmeler incelenerek altın piyasasındaki oynaklığın modellenmesi amaçlanmıştır. Oynaklığın modellenmesi amacıyla otoregresif koşullu değişen varyans modellerinden ARCH(1), GARCH(1,1), EGARCH(1,1), TARCH(1,1) ve TARCH(2,2) modellerinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak altın piyasasındaki oynaklığın modellenmesinde en uygun modelin TARCH(2,2) olduğu bulunmuştur.Altın fiyatlarının zaman içindeki dalgalanmaları altın sektöründe faaliyette bulunan kuruluşlar ve altın cinsinden borcu olanlar için risk teşkil etmektedir. Altın vadeli işlem sözleşmesi ile altın fiyatlarındaki değişmelerden oluşan risklere karşı bir korunma sağlanmaktadır. Ayrıca altın vadeli işlem sözleşmeleri kullanılarak kar da elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, changing of gold prices in Turkey?s gold market is examined. The basic aim is to model volatility in gold market. Fort his purpose, ARCH(1), GARCH(1,1), EGARCH(1,1), TARCH(1,1) and TARCH(2,2) models from autoregressive conditionally heteroskedastic models are used. Consequently, it is determined that TARCH(2,2) is the most appropriate model to model volatility in gold market.Fructuations in gold market bring about risk for people who have gold debt and firms which display activity in gold market. Gold futures contract provides hedging against to risks which consist of fructuations in gold prices. Besides, it is provided to derive revenue from gold futures contract.