Türkiye'de iş arama davranışını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining of the factors which effect job search behavior in Turkey
  1. Tez No: 298108
  2. Yazar: ELİF ERER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÜÇDOĞRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İş arama davranışı, bireylerin iş aramaya ayırmayı amaçladıkları çaba ve zaman miktarı ve çeşitli iş arama faaliyetlerini yerine getirebilme yeteneği olarak tanımlanmaktadır. İş arama davranışı gösteren veya işgücü piyasasından iş olanakları hakkında bilgi edinme çabası içinde olan bireyin, süreç içinde davranışını etkileyecek birçok etkinin varlığı söz konusudur. Hem işsiz hem de halen çalışmakta olan bireylerin içinde bulunduğu bir süreç olan iş arama davranışı, farklı yaklaşım ve değişkenler ile incelenmektedir.Çalışmanın temel amacı; Türkiye'de iş aramaya ve aranan çalışma şekline etki eden faktörleri ortaya koymaktır. Bu amaçla, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2009 yılında yaptığı hane halkı işgücü anket verilerinden yararlanılmıştır.İş aramaya etki eden faktörler iki durumlu logit modelle, aranan çalışma şekline etki eden faktörler ise çok durumlu logit modelle tahmin edilmiş ve yorumlanmıştır. İş arama durumu ve aranan çalışma şekli 15 ? 64 yaş arasında olanlar, işsizler ve istihdamda olanlar olmak üzere üç farklı durumda incelenmiştir. Oluşturulan modellerde kır ? kent ve NUTS1 bölge sınıflandırması ayrımına gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
Job search behaviour is described as effort and time amount people plan on allocating to job search and ability which can be fulfilled various job search activities. Behaviour whose a person search a job or want to obtain information about job facilities from labor market is affected by many effects. Job search behaviour which iş a process both unemployed and employed are within iş investigated with different approaches and variables.The basic aim of this survey is to determine factors which affect job search and searced manner of working in Turkey. Fort his purpose, TUİK labor force quastionaire which was applied to residents per house in 2009.The factors which affect job search has analysed with binary logit model and the factors which affect searched manner of working has analysed with multinomial logit model. Job search and searched manner of working has been looked over by three different states which are as 15 ? 64 aged people, unemployed and employed.