The relationship between transformational leadership and organizational culture types with respect to gender differencesin public and private universities
Dönüşümcü liderlik ve örgüt kültürü arasındaki ilişkilerin cinsiyet açısından özel ve devlet üniversitelerinde incelenmesi
- Tez No: 298149
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR NEZCAN TİMURCANDAY ÖZMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'deki kamu ve özel üniversitelerde dönüşümcü liderlik ile kültür arasındaki ilişkilerin cinsiyete göre değişip değişmediğini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla lider olarak üniversitelerdeki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin dekanları ele alınmıştır.Çalışmanın örneklemini 128 tane kamu ve özel üniversiteden 372 akademisyen oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar arasında, kamu ve özel üniversitelerde dönüşümcü liderliğin örgüt kültürü üzerindeki etkisinin cinsiyete göre değişimini inceleyen başka bir çalışmaya rastlanılmadığından, bu araştırmanın literatüre önemli bir katkısı olacağı düşünülmektedir.Örgüt kültürü, Rekabetçi Değerler Modeli ile ele alınmıştır. Kültür çeşitleri klan, adokrasi, hiyerarşi ve piyasa olarak incelenmeye çalışılmıştır. Liderlik ise, dönüşümcü ve etkileşimci liderlik türleri olarak sınıflandırılmıştır. Örgüt kültürü ve dönüşümcü liderlik ölçekleriyle hazırlanan anketler ile gerekli veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler arasındaki ilişkileri saptamak için korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır.Yapılan analizlerin sonuçlarına göre, yalnızca dönüşümcü liderlik ile dört değişik kültür çeşidi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte, kadın ve erkek dekanların dönüşümcü liderlikleriyle örgüt kültürü üzerinde farklı etkileri olduğu sonucuna yalnızca klan kültüründe varılmıştır. Aynı şekilde, kamu ve özel üniversitelerde dönüşümcü liderliğin sadece klan kültürü üzerinde değişik etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Üniversitenin türünün veya dekanların cinsiyetlerinin değişik olmasının diğer üç kültür çeşidi üzerinde bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to identify whether the relationship between transformational leadership style and organizational culture in Turkish universities varies according to gender and type of organization. Deans were selected as the leader figures since they undertake senior management in universities.The sample of the study was composed of 372 academicians from 128 different public and private universities of Turkey. Among various researches, there was not any study which aimed to find the relationship between transformational leadership and organizational culture in Turkish universities differing with gender and type of organization. Thus, this study made an important contribution to the relevant literature.Quantitative research methodology was utilized in this study. Organizational culture was processed with Competing Values Framework. Culture types were classified as clan, adhocracy, hierarchy and market. Leadership was defined with transformational and transactional leadership styles.Organizational culture was measured using the Organizational Culture Assessment Instrument and the leadership style was determined by the MLQ 5X survey. Pearson?s correlation, factor analysis and regression were used to determine relationship between the variables.According to results of analyses, transformational leadership was found to have a significant relationship with four organizational culture types. On the other hand, transactional leadership was found to be insignificant in all culture types. However, the effects of transformational leadership traits of men and women deans on organizational culture were the same except clan culture. Lastly, public and private universities which are led with transformational leadership seemed to vary only with clan culture.