Türkçede benzerlik, eşitlik ifade eden isimden isim yapma ekleri
Turkish derivational affixes with equity and similarity meanings
  1. Tez No: 298234
  2. Yazar: GAMZE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada benzerlik, eşitlik ifade eden isimden isim yapma ekleri incelenmiştir. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kök, ek kavramı ve kelime türetimi hakkında genel olarak bilgi verilmiş; ikinci bölümde ise Türkçede eşitlik, benzerlik ifâde eden isimden isim yapma ekleri art zamanlı ve eş zamanlı olarak incelenmiştir. Adı geçen yapım ekleri tarihî ve çağdaş lehçelerden verilen örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca, Derleme ve Köken Bilgisi Sözlükleri taranarak söz konusu yapım eklerinin geçtiği kelimeler morfolojik yönden incelenmiştir. Çalışmamızın son kısmını ise çalışmamız boyunca yararlanılan eserlerin künyelerinin yer aldığı Kaynaklar kısmı oluşturmaktadır.Anahtar Kelimeler1. yapım ekleri2. Türk lehçeleri3. benzerlik4. eşitlik.
Özet (Çeviri)
This study analyses the derivational affixes which bear similarity and equity meanings in Turkish. These affixes are for derivation of nouns from nouns. The study is composed of two main sections. In the first section, the concepts of ?stem? and ?affix? are analysed and some brief. Information is given on word derivation process in Turkish. In the second section, Turkish derivational affixes are studied diachronically and synchronically. These affixes are explained with examples from historical and contemporary dialects. In additon, dictionaries of etymology are scanned and analysed morphologically. The last part of the study is composed of a list of bibliography which were made use of during the whole study.Key words1. Derivational affixes2. Turkish dialects3. Equity4. Similarity.