İstihdamın geliştirilmesi bağlamında yatırımlarda devlet yardımları hakkında 2006 ve 2009 kararlarının ve istihdamı teşvik paketlerinin Şanlıurfa ilinde ortaya çıkardığı sonuçların değerlendirilmesi
An assessment of the consequences of the 2006 and 2009 decrees and employment stimulus packages in Şanlıurfa concerning government subsidies for investments through the context of improving employment
- Tez No: 298299
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Şanlıurfa ili Türkiye'de bir yandan kalkınmada öncelikli iller arasında sayılmakta; diğer yandan da şu an yürürlükte olan 14.07.2009 karar tarihli, 2009/15199 karar sayılı ?Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar?daki yardımlardan en fazla imkan sağlanan IV. Bölge illerden biri olma özelliğine sahiptir. Kalkınmada öncelikli iller arasında ikinci sırayı alan Şanlıurfa'nın idari yapısının, yapılacak uygulama açısından kolaylık sağlayacağı ve bu sayede güvenilir veriler elde edilebileceği öngörülmektedir. 5763 sayılı ?İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun? ve 5838 sayılı ?Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun?lar ile yürürlükten kaldırılmış olan 2006/10921 karar sayılı ?Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar?ın sonuçları değerlendirilerek, faiz desteği, gümrük vergisi muafiyeti ya da katma değer vergisi istisnası yardımlarından hangisi ya da hangilerinden yararlandıkları ve bu yararlanılan kalemlerden ne tür geri dönüşümler elde ettikleri belirlenerek işveren algısı ortaya koyulmuştur. Aynı zamanda 2009 yılında yürürlüğe giren yatırımlarda devlet yardımları hakkındaki karardan neler beklediklerinin de yapılan anket çalışması sonucunda ortaya konulmuştur. Bu çerçevede yapılan çalışmadan elde edilecek sonuçlar ileride yapılacak olan benzer çalışma ve araştırmalara da örnek teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Şanlıurfa is not only one of the provinces in Turkey having a priority in development, but it is also one that benefits most from the intencive through the ?Decree No 2009/15199 concerning Government Subsidies for Investments?. Şanlıurfa holds the second rank amongst the provinces having developmental priority and it is considered that the administrative structure of Şanlıurfa is convenient in terms of the current study in order to gain dependable data. In this study, the consequences of the ?Act No. 5763 Amending the Labor Act and Other Acts?, ?Act No. 5838 Amending Various Acts? and the ?Decree No. 2006/10921 Concerning Government Subsidies for Investments? will be evaluated. Besides, the perception of employers will be identified via exploring and comparing the efficiencies of customs duty exemptions, value added tax exemptions and interest supports in respect to their utilization degrees and outcomes. Furthermore, results of a a questionnaire, which has been applied to find out the employers? expectations about the ?Decree No 2009/15199 Concerning Government Subsidies for Investments?, will be discussed, as well. In this context, the results obtained from this study are anticipated to be a strong basis for similar futuristic studies.