Structural analysis of software industry organizations in Turkey
Türkiye'de yazılım endüstrisinin yapısal analizi
- Tez No: 298375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR DÖĞERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bilgi Teknolojileri ülkelerin ekonomilerine önemli fırsatlar yaratarak, son yıllarda en hızlı büyüyen endüstrilerden biridir. Yazılım endüstrisi, bilgi teknolojisi alt alanı olup, tüm dünyada olağanüstü ilerleme göstermektedir. İsrail, Hindistan ve İrlanda yazılım endüstrisi dünya ticaretinin önemli bölümüne hakim olmasına rağmen, gelişmiş ülkeler yazılım endüstrisi aracılığıyla büyük gelirler sağlamaktadırlar.Yazılım endüstrisi, Türkiye'de diğer ülkelere nazaran daha geç gelişmeye başlamış olup, gelecek yıllarda yazılım endüstrisinin hızlanarak büyüyeceği öngörülmektedir. Yazılım endüstrisinin başarısı ve gelişmesi ekonominin büyümesi için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki yazılım endüstrisinin örgütsel verimliliğini etkileyen örgütsel yapı faktörlerini tesbit etmektir. Bu çalışma kapsamında, literatür incelemesi yapılarak bir araştırma modeli geliştirilmiştir. Araştırma modeline göre anket hazırlanmış ve yazılım firmalarına anket uygulanmıştır.Anket sorularının geçerliliği ve güvenilirliği, Cronbach'ın alpha katsayısı kullanılarak test edilmiştir. Örgüt yapısının, örgütsel verimliliğe olan etkisini belirlemek için regresyon analizi yapılmıştır. Regresyone analizine ek olarak, örgütsel yapı ve verimlilik, firmaların yaşına, büyüklüğüne, denetlenme zorunluluğuna ve hiyerarşi derecesine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information Technology is one of the fastest growing industries in recent years, creating significant opportunities to the economies of countries. The software industry, a sub-field of information technology, performs extreme progress in all over the world. Even though Indian, Israeli, and Irish software industry have captured the essential portion of the world trade, well-developed countries provides a large revenues through software industry.Even though the software industry in Turkey has started to develop later than other countries, it is expected that the software industry will enhance accelerated growth in the future years. The success and development of software industry is critical for the growth of economy. The purpose of this study is to determine the organizational structural determinants affecting the organizational effectiveness of the software industry in Turkey. In this study, a research model is developed based on the examination of the literature. The research survey has been prepared regarding the conceptual model and software companies were surveyed.The validity and reliability of the questionnaire, Cronbach's alpha coefficient was tested. Regression analysis was conducted to determine the affect of organizational structural determinants on organizational effectiveness. In addition to regression analysis, the organizational structure and effectiveness are assessed regarding organizational age, and size, obligation to regular audit and the level of hierarchy.