Kariyer gelişimi açısından psikolojik danışmanların mesleki doyum ve değerlerinin incelenmesi
Research on psychological counselors' job satisfactions and values according to their career developments
  1. Tez No: 298626
  2. Yazar: KAMİLE GAMZE ALÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada, psikolojik danışmanların mesleki doyumları ve değerlerinin arasındaki ilişkinin ve demografik değişkenlere göre farklılaşmanın olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırma veri toplama aracı olarak Mesleki Doyum Ölçeği ve Schwartz Değerler Ölçeği kullanılmıştır. Psikolojik danışmanların mesleki doyumunu belirlemek için kullanılan ölçek Kuzgun, Sevim ve Hamamcı (1999) tarafından geliştirilen bir ölçektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between psychological consultants? occupation satisfaction and values and possible differentiation due to demographical variables.Instruments of the study for gathering data were chosen as Occupational Satisfaction Scale and Schwarz Values Scale. The scale used for identifying the occupational satisfaction of psychological consultants has been developed by Kuzgun, Sevim and Hamamcı (1999).