Beden eğitimi ve spor yüksek okulu öğrencilerinin antropometrik ve somatotip yapılarının incelenmesi
Physical education and sport antropometric and somatotype structure investigation of high school students
- Tez No: 298674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, Yöneticilik Eğitimi Bölümü ve Antrenörlük Eğitimi Bölümü 1.sınıf erkek öğrencilerinin antropometrik ve somatotip farklılıklarının tespit edilmesidir.Bu araştırma betimsel araştırma kapsamına giren, survey (alan tarama) yöntemine uygun olarak yapılmıştır. Araştırma grubu olasılık dışı(amaçlı) örnekleme tekniğinin alt grubunda yer alan uygun durum örneklemesi baz alınarak oluşturulmuştur Araştırma için yapılan ölçme çalışmalarına BESÖB öğrencilerinden 27, YEB öğrencilerinden 20, AEB öğrencilerinden 17, toplamda 64 gönüllü erkek öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin genel yaş ortalaması 20,52±0,55 yıl, ağırlık ortalaması 71,028±1,84 kg, boy ortalaması ise 174,38±1,39 cm olarak belirlenmiştir. Öğrencilerden somatotiplerinin belirlenmesi için ?International Biological Programme (IBP)? ve ?International Society for the Advancement of Kinanthropometry (ISAK)?nin öngördüğü teknikler doğrultusunda ağırlık, boy, diz ve dirsek genişliği, gevşek biceps ve ayakta baldır (calf) çevresi, triceps, biceps, subscapular, suprailiac ve baldır deri kıvrımı kalınlığı olmak üzere 11 antropometrik ölçü alınmıştır. Somatotip özelliklerinin belirlenmesinde Heath-Carter yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate anthropometric and somatotype characteristics of male students who educated in the first class of Department of Physical Education and Sports Teachering (DPEST), the Department of Sport Management (DSM) and the Department of Coaching Education (DCE) at Blacksea Technical University Physical Education and Sport High School.This study within the scope of descriptive research, survey method was used. The research group which is unlikely for the sampling technique in the sup-group, is generated based on sampling the appropriate stuation. The measurements for this research were taken from a total of 64 male student volunteers who participated; they are 27 students from DPEST, 20 students from DSM, 17 students from DCE particapated in this investigation. It was determined that the average age was 20,52 ± 0,55 years, the average body weight was 71,028 ± 1,84 kg and the avearage body height was 174,38 ± 1,39 cm. for students. The somatotype characteristics of students were determined in accordance with the techniques prescribed by the International Biological Programme (IBP) and the International Society for the Advancement of Kinanthropometry (ISAK) and total 11 anthoprometric measurments as body weight, body height, knee and elbow circumference (width), loose biceps, calf circumference (width), triceps, biceps, subscapular, suprailiac and calf skinfold thickness were measured. Somatotype characteristics were determined with the Heath-Carter analysis method.