Göğüs duvarı deformitelerine cerrahi yaklaşım ve sonuçları
Surgical approach to chest wall deformities and results
  1. Tez No: 298743
  2. Yazar: METE ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Doğumsal göğüs deformiteleri PE, PK, PS, SD ve diğerleri (vertebra-kosta anomalileri, asfiksik torasik distrofi-Jeune hastalığı, kosta displazisi) olmak üzere beş grupta incelenebilir. PE ve PK tüm göğüs deformiteleri arasında en sık görülen doğumsal deformitelerdir. PK ve PE doğuştan var olan bir deformite olup, bazen bebeklikte fark edilmeseler bile progresif bir deformite oldukları için daha ileriki yaşlarda kendini belli etmektedirler. Kliniğimizde göğüs duvarı deformiteli hastaların verilerini dökümante edebilmek amacıyla retrospektif çalışma planlanmıştır.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim dalında 1995-2010 yılları arasında göğüs duvarı deformitesi nedeniyle başvuran 121 hasta çalışmaya alındı. Hastaların verileri hasta dosyalarından retrospektif olarak incelendi. Hastaların gelmiş olduğu bölgeler, yaş, cinsiyet, tanıları, şikayetleri, eşlik eden hastalıkları, deformitenin düzeltilmesinde operasyonun zamanlaması, endikasyonları, cerrahi tekniğin seçimi, operasyonda kullanılan malzemeler, hastanede kalış süresi, postoperatif komplikasyonlar, cerrahinin sonuçları, incelendi. Çalışmaya alınan 121 hasta deformite tiplerine göre sınıflandırıldığında PE deformitesinin diğer deformitelere göre daha sık gözlendiği (%63,6) ve erkek hasta sayısının karşı cinse göre daha fazla olduğu (%81,8) görüldü. Hastalar en sık İç Anadolu bölgesinden başvurdular(%46,3). En sık görülen şikayet kozmetik şikayetti(%98,3). Büyük çoğunluğunun deformite dışında ek şikayetleri yoktu (%86). Hastalara Modifiye Ravitch ve Nuss operasyonu ile operasyon uygulandı. Yaş ortalaması Ort±SS: 16,2±6,2-Alt- Üst Değer: 0-40-Ort: 16,0 olarak hesaplandı. En sık 12-19 yaş grubunda başvuru oldu(%68,5). Sonuç olarak göğüs duvarı deformitesi olan hastalar en sık kozmetik şikayetle başvurmaktalar ve 12-19 ya? grubunda yapılacak olan operasyonla deformitelerin düzeltilmesi hasta memnuniyeti açısından etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
Congenital chest deformities can be analyzed in five groups as PE, PK, PS, SD and others vertebra-costa anomalies, asphyxiating thoracic dystrophy ?Jeune syrndrome, costa dysplasia. PE and PK have the most frequency among congenital deformities. PK and PE, which are present at congenital, may not be recognized at baby stage, but they will be shown at later stages due to being a progressive deformity. At our clinic, a retrospective study was planned to classify the data of patients with chest deformities.Among the patients who applied between 1995 and 2010 to Thoracic Surgery Division of Ankara University Medical Faculty for chest deformities, 121 patients were selected for this study. Data of patients were analyzed from their files retrospectively. In analysis, region where patients came, age, sex, diagnosis, complaints, accompanied diseases, timing of operation to correct the deformity, indications or symptoms, selection of surgery technique, equipments used in operations, duration at the hospital, postoperative complications, and results of surgery were evaluated. When 121 patients were classified based on deformity types, PE deformity was observed more frequently ( 63,6 %) than the others and more in males (81,8 %) than in females. Among applicants, more applications came from Central Anatolia Region. The most complaints were cosmetic (98,3 %). Most patients were suffered from deformities, and there were not any other complaints (86 %). Patients were operated by modified Ravitch and Nuss procedure. Mean of age was calculated as Mean ± SS: 16.2±6.2-Lower- Upper: 0-40-Median: 16.0. The most application came from the age group 12-19 (68,5 %). As a result, most of patients, who have chest deformity, apply for cosmetic complaints, and correction of chest deformities by surgery in age group 12-19 will be efficient for patient happiness.