Farklı branşlarla uğraşan beden eğitimi bölümü öğrencilerinin bazı fiziksel uygunluk derğerlerinin incelenmesi
Some physical fitness values of physical education departmen students engaged ın different team sport branches
  1. Tez No: 298792
  2. Yazar: TEKİN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TÜLİN ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı takım sporlarıyla uğraşan ve Beden Eğitimi Bölümünde okuyan ve takım sporlarıyla uğraşan öğrencilerin fiziksel uygunluk değerlerini incelemek ve bu değerleri birbirleriyle karşılaştırmaktır.Çalışmamıza voleybol, basketbol ve futbol branşıyla uğraşan herbir branştan 20 olmak üzere 60 bayan, 60 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinin etik kurulu kararına uygun olarak yapılmıştır. Bayan sporcuların yaş ortalaması 21.20 ±1.87 yıl, boy ortalaması 169.36 ± 7.47 cm, erkek sporcuların yaş ortalaması 21.61 ± 1.61 yıl, boy ortalaması 180.63 ± 1.63 cm'dir.Çalışmaya katılan sporcuların yaş, boy, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, esneklik, vücut yağ yüzdesi, 30m sürat, maksimum oksijen tüketim kapasitesi (MaxVO2 ) ve drop sıçrama gücü değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine and compare physical fitness values of students engaged in different team sport branches that attending Physical Education and Sports High School. Total 60 female, and 60 male athletes, that 20 athletes in each branch which are volleyball, basketball and football participated the study as a volunteer. This study was made by the consent document according to the Research Ethics of Ondokuz Mayıs University. The mean age of female athletes were 21.20 ±1.87 years, mean height 169.36 ± 7.47 cm, male athletes mean age 21.61 ± 1.61, mean height 180.63 ± 1.63 cm. Age, height, body weight, body mass index, flexibility, body fat percentage, 30m sprint, maximum oxygen consumption capacity (MaxVO2 ) and drop jump values were measured.