Plantar fasiitis tedavisinde ekstrakorporal şok dalga ile lokal steroid uygulamasının etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of the corticosteroid injection and extracorporeal shock wave therapy in treatment of plantar fasciitis
  1. Tez No: 298865
  2. Yazar: ÖMER PAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN ERDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Proksimal plantar fasiitis, erişkinlerdeki plantar topuk ağrısının en sık nedenidir. Plantar fasiozis, plantar topuk ağrısı sendromu, kalkaneodini, koşucu topuğu, kalkaneal periostitis gibi çeşitli isimlerle de anılır. Plantar fasiitis (PFs), plantar fasyanın kalkaneusa yapışma yerindeki tekrarlayan travmalar sonucu gelişen dejeneratif bir sendromdur.Biz bu çalışmada PFs tedavisinde steroid enjeksiyonunun etkinliğiyle ESWT` nin etkinliklerini karşılaştırdık. Çalışmaya toplam 40 hasta dahil edilerek rastgele 2 eşit gruba ayrıldı. Bir gruba 1 defa olmak üzere lokal steroid+lidokain enjeksiyonu yapıldı. Diğer gruba ise haftada bir kez olmak üzere toplam 3 kez ESWT uygulandı. Bu çalışmamızda VAS (Visüel Analog Skala) kullanılarak sabah ilk bir-kaç adım ağrısı, günlük aktivitelerdeki ağrı, egzersiz sırasındaki ağrı, plantar topuk bölgesinin palpasyonundaki ağrı ve windlass testindeki ağrı değerlendirildi. Ayrıca AOFAS ve Roles-Maudsley skorlama sistemi kullanıldı. Tedaviden sonra 1.hafta, 1.ay ve 3.ayda değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Plantar fasciitis is a common cause of heel pain in adults. Plantar fasciitis is a degenerative syndrome of the plantar fascia resulting from repeated trauma at its origin on the calcaneus. Plantar fasciitis is called with different names including painfull heel syndrome, heel spur syndrome, runner`s heel, subcalcaneal pain, calcaneodynia, and calcaneal periostitis.In this study we compared effects of extracorporeal shock wave therapy and corticosteroid injection on plantar fasciitis. 40 patients with plantar fasciitis were divided into two groups randomly. One of groups received local corticosteroid+lidocain injection as single dose. Other group were performed extracorporeal shock wave therapy as once a week, sum 3 times. We used visual analog scale for pain scores, The Roles and Maudsley score and American Orthopaedic Foot and Ankle Society (AOFAS) ankle and hindfoot scores. Measurements were made at baseline, first week, first month, and third month after treatment. Comparison were made both in groups and between the two groups.