Ebelerin empatik beceri ve eğilimlerinin seçilmiş filmler üzerinden planlanmış davranış teorisi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of midwives' empathics skills and tendency based on the theory of planned behavior with selected films
  1. Tez No: 964589
  2. Yazar: TUBA BÜYÜKKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmada, ebelerin Planlanmış Davranış Teorisi (PDT) kapsamında empatik beceri ve eğilim niyetlerinin seçilmiş filmler ile değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda çalışma, ölçek geliştirme ve yarı deneysel çalışma olarak iki aşamada gerçekleştirildi. Çalışmanın ilk aşamasında PDT kapsamında ölçek geliştirme süreci için literatür taraması yapıldı ve 44 maddelik bir madde havuzu oluşturuldu. Uzman görüşleri sonucunda 26 maddelik taslak ölçek formu elde edildi. Taslak form ile açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) süreçleri tamamlandı. Çalışmanın ikinci aşamasında ise en az iki yıldır aktif çalışan ebelerden oluşan vaka (n=34) ve kontrol grupları (n=34) oluşturuldu. Vaka grubuna ebelerin görev/yetki/sorumlulukları, uygulama alanları, mesleki değerleri ve etik ilkeleri ile uyumlu beş film seçilerek film uygulaması yaptırıldı. Kontrol grubuna hiçbir müdahale olmadı. Çalışmanın birinci aşaması kapsamında geliştirilen Ebelerin Empatik Beceri ve Eğilim Niyetleri Ölçeği (EBENÖ) ile Baysan Arabacı ve Bora tarafından Türkçe'ye uyarlanan Empati Ölçeği (EÖ) uygulama öncesi, sonrası ve uygulamadan dört hafta sonra olmak üzere vaka ve kontrol gruplarına aynı zamanda yaptırıldı. Çalışmanın ilk aşamasında 26 maddelik taslak formun AFA sonrasında 15 maddelik üç faktörlük bir yapı elde edildi. Faktör 1 toplam varyansın %45,937'sini, Faktör 2 toplam varyansın %13,339'unu, Faktör 3 toplam varyansın %8,851'ini ve toplamda üç boyut ile toplam varyansın %68,127'lik kısmını açıkladığı belirlendi. Ölçeğin güvenirliği incelendiğinde genel Cronbach's Alphası 0,892 bulundu. Yapılan DFA sonucunda değerlerin kabul edilebilir sınırlarda olduğu tespit edildi. Çalışmanın ikinci aşamasında vaka grubunun EBENÖ ve EÖ ön test puanının, son test ve izlem testine göre anlamlı olarak arttığı belirlendi (p= 0,00). Kontrol grubunda ise testler arasında anlamlı bir düşüş gözlendi. Vaka ve kontrol gruplarının EBENÖ ön test sonuçları arasında fark bulunmazken son test ile izlem testleri arasında vaka grubunda anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü. Gruplar arası EÖ puanlarına baktığımızda ise kontrol grubunun ön test puanı istatistiksel olarak daha yüksek bulundu ancak diğer testlerde anlamlı bir farklılık görülmedi. Çalışmanın sonucunda EBENÖ geçerli ve güvenilir bir ölçek yapısına sahip olduğu tespit edildi. Ebelerin empatik beceri ve eğilim niyetlerinin film uygulaması ile artırılabileceği saptandı. Niyetin empatik davranışa dönüşebilmesi için uygulamanın desteklenmesi, uzun süreli etki için süresinin uzatılması ve ebelerin hizmet içi eğitimlerinde yer alması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the empathic skills and tendency intentions of midwives within the scope The Theory of Planned Behavior (TPB) with selected films. In this context, the study was carried out in two stages as scale development and quasi-experimental study. In the first stage of the study, a literature review was conducted for the scale development process within the scope of TPB and a 44-item item pool was created. As a result of expert opinions, a 26-item draft scale form was obtained. The draft form and exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) processes were completed. In the second stage of the study, case (n=34) and control groups (n=34) consisting of midwives who have been actively working for at least two years were created. Five films compatible with the duties/authorities/responsibilities, fields of practice, professional values and ethical principles of the midwives were selected for the case group and the film application was made. There was no intervention in the control group. The Midwives' Empathic Skills and Tendency Intention Scale (MESTIS) developed within the scope of the first phase of the study and the The Empathy Quotient (EQ) adapted to Turkish by Baysan Arabacı and Bora were administered to the case and control groups at the same time before, after and four weeks after the application. In the first phase of the study, a three-factor structure with 15 items was obtained after EFA of the 26-item draft form. It was determined that Factor 1 explained 45.937% of the total variance, Factor 2 explained 13.339% of the total variance, Factor 3 explained 8.851% of the total variance and 68.127% of the total variance with three dimensions in total. When the reliability of the scale was examined, the general Cronbach's alpha was found to be 0.892. As a result of the CFA, it was determined that the values were within acceptable limits. In the second stage of the study, it was determined that the empathy intentions of the case group increased significantly from the MESTIS and EQ pre-test scores to the post-test and follow-up test (p= 0.00). In the control group, a significant decrease was observed between the tests. While there was no difference between the MESTIS pre-test results of the case and control groups, it was seen that the case group was significantly higher between the post-test and follow-up tests. The EQ scores between the groups, the pre-test score of the control group was found to be statistically higher, but no significant difference was seen in the other tests. As a result of the study, it was determined that the EBENÖ had a valid and reliable scale structure. It was determined that the empathic skills and tendency intentions of the midwives could be increased with the film application. It is recommended that the application be supported, its duration be extended for a long-term effect, and that it be included in the in-service training of the midwives in order for the intention to turn into empathic behavior.