Yenidoğan sarılığı olan ve olmayan bebeklerin işitme taraması bulguları ile klinik beyinsapı odyometrisi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of newborn hearing screening tests and diagnostic auditory brainstem responses (ABR) between babies who are hyperbilirubinemic and non-hyperbilirubinemic
- Tez No: 299069
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KEMAL KEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
BSO, işitme kaybı şüphesi taşıyan bebekler için erken tanı ve müdahale olanakları sağlayan yenidoğan işitme taramasında kullanıldığı gibi tanısal olarak da kullanılmaktadır. BSO, Işitme kaybı riskine sahip bebekler için işitsel-nöral yolların test edilmesinde OAE'lara gore daha fazla bilgi vermekte, yenidoğan işitme taramalarında bebeklerin tekrar teste çağrılma oranını düşürmektedir. Işitme kaybına neden olan risk faktörleri arasında yenidoğan sarılığına neden olan hiperbilirubinemide de BSO'nun kullanımı oldukça önemlidir. Bu çalışmada yenidoğan sarılığı olan ve olmayan bebekler yenidoğan işitme taraması sürecini tamamladıktan sonra 3 ve 6. aylarda klinik BSO ile değerlendirilmişlerdir. Yapılan BSO ölçümlerinde gore, 3. ayda sarılıklı bebeklerin I-V dalgalar arası latans değeri daha uzun elde edilmiştir. Sarılık grubunda 3 bebekte, kontrol grubunda ise 1 bebekte koklear mikrofonik izlenmiştir. Cinsiyete gore yapılan karşılaştırmada, V. dalga amplitüdü kız bebeklerde daha büyük elde edilmiştir. Sarılık grubundaki bebeklerin 3. ay mutlak dalga ve dalgalar arası latans değerleri anlamlı ölçüde kontrol grubunun normal dağılımının dışında yer almıştır. Çalışmanın 3 ve 6. ay sonuçları karşılaştırıldığında, her iki grupta da artan yaşla ve işitsel-nöral yolların maturasyonuyla bağlantılı olarak, mutlak dalga latansları ve dalgalararası latans değerlerinde azalma görülmüştür. Çalışmada İN ve işitme kaybı tanısı alan bebek olmamıştır.Anahtar KelimelerBeyinsapı Odyometresi, Yenidoğan Sarılığı, İşitsel-nöral Maturasyon, Yenidoğan İşitme Taraması
Özet (Çeviri)
Brainstem audiometry (BSA) is being used for both newborn hearing screening which provides early identification and early intervention opportunities for babies who are at risk for hearing loss and used for a diagnostic tool. BSA, gives more information to evaluate auditory-neural pathways for babies who have risk factors that related to hearing loss than the otoacoustic emissions(OAE) and decreases the referral rate. The usage of BSA is also important for hyperbilirubinemia which is one of the risk factors that related to hearing loss and which causes newborn jaundice. In this study, non-hyperbilirubinemic babies and the babies with newborn jaundice were evaluated by diagnostic BSA when they are 3 and 6 months of their lives after the completing newborn hearing screening period. According to the BSA measurements in the third month of their lives, I-V interpeak wave latencies of hyperbilirubinemic babies were prolonged than the controls. In the same period, 3 hyperbilirubinemic babies and 1 control baby had cochlear microphonic findings. When the sex is compared in the hyperbilirubinemic babies, the wave V amplitude was greater in females. The absolute waves and interpeak wave latencies of hyperbilirubinemic babies were significant out of the control group?s normal range. At the time of six months of the age, the all absolute waves and interpeak wave latency values decreased related with aging and the maturation of auditory-neural pathways in both groups. There was not seen any baby with hearing loss and with auditory neuropaty (AN).Anahtar KelimelerBrainstem Audiometry, Newborn Jaundice, The Maturation of Auditory-Neural Pathways, Newborn Hearing Screening