Perilendiimid türevlerinin sentezlenerek çeşitli biyolojik hedeflere olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects on various biological targets by synthesize perylenediimide derivatives
- Tez No: 299318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YÜKRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yeşil renkli perilendiimid türevlerinin antikanser etkinliği olduğu bilinmektedir ve bu bileşiklerin c-Src tirozin kinaz ve Glutatyon-S-Transferaz enzimleri inhibisyon etkinlikleri, hedefe özgün ilaç tasarım ve geliştirilmesinde oldukça önemli bir rolü bulunmaktadır.c-Src tirozin kinaz enzimi, kanser hücrelerinde aktivasyon kontrolünün kalkmasına ve tümörün büyümesine neden olur.Glutatyon-S-Transferaz enzimi, ilaç direnç mekanizmasına yol açan Faz II detoksifikasyon enzimlerinden olduğu için hücre içinde ilaç ve diğer ksenobiyotikleri metabolize ederek vücuttan uzaklaşmasına yardımcı olur; ancak bazı durumlarda kanser ve diğer bazı hastalık oluşum ve gelişmesinde de rol oynar.Bu enzimlerin etkin olduğu hastalıkların farklı şekilde kontrol altına alınmasına olanak sağlayacağı düşünülen yeni yeşil perilendiimid moleküllü sentezlendi. Bu perilendiimid türevi molekülünün“imid”bölgesine N-substituent, körfez bölgesine bis substituent gruplar bağlanarak çözünürlüğü arttırılmış oldu. Molekül yapısı da 1H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektrumları ile aydınlatıldı. Bu molekül c-Src tirozin kinaz enzimi inhibisyonunda etki göstermemiş fakat Glutatyon-S-Transferaz enzimi inhibisyonunda etki göstermiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Perilendiimid/c-Src tirozin kinaz/Glutatyon-S-transferaz
Özet (Çeviri)
It is known that green perylenediimide derivatives have anti-cancer activities and inhibition efficiencies against Glutathione-S-transferase and c-Src tyrosine kinase enzymes are very important for targeted drug design and development.c-Src tyrosine kinase causes the growth of the tumor and the removal of activation control in cancer cells.Glutathione-S-Transferase helps to dispose from the body by metabolizing drugs and other xenobiotics in the cell because it is one of the phase II detoxification enzymes which causes drug resistance mechanism, but in some cases it acts as the reason of occurrence and progress of cancer and other diseases.New green perylenediimide derivative has been synthesized which is thought providing opportunities about undertaking control in different way of diseases, taking role of these enzymes. The solubulity of this perylenediimide derivative molecule has been increased by binding groups of bis substituent to“core”side N-substituent to“imide”side. The structure of molecule has been determined by 1H-NMR, 13C-NMR and mass spectrum. This molecule didn?t show that the inhibition of c-Src tyrosine kinase but it showed the inhibition of Glutathione-S-transferase.KEYWORDS: Perylenediimide / c-Src tyrosine kinase / Glutathione-S-transferase