Lizozim saflaştırılmasına yönelik hidrofobik manyetik nanopartiküller
Hydrophobic magnetic nanoparticles for lysozyme purification
- Tez No: 299472
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Manyetik nanopartiküller, günümüzde, değişik alanlarda birçok uygulamaya sahiptir. Bu çalışmada, endüstriyel değeri oldukça yüksek bir protein olan lizozimin yüksek kapasite ve düşük maliyetle saflaştırılabilmesi için mevcut yöntemlere alternatif olarak hidrofobik manyetik nanopartiküllerin geliştirilmesi ve bu adsorbentin lizozim saflaştırma performansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Adsorbent olarak manyetit (Fe3O4) içeren manyetik poli(2-hidroksietil metakrilat-metakriloilamido triptofan) [m-poli(HEMA-MATrp)] nanopartiküller kullanılmıştır. Poli(HEMA-MATrp) nanopartikülleri; sulu dağıtım ortamında, HEMA ve MATrp monomerlerin mikroemülsiyon polimerizasyonu ile üretilmiştir. Manyetik nanopartiküller; elementel analiz, Fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR), nükleer manyetik rezonans (NMR), taramalı elektron mikroskop (SEM) ve geçirimli elektron Mikroskop (TEM) yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Kullanılan m-poli(HEMA-MATrp) nanopartiküllerin boyutu 38 nm olarak ölçülmüştür. Adsorpsiyon deneyleri, farklı ortam koşullarında (pH, protein derişimi, sıcaklık) kesikli sistemde incelenmiştir. m-Poli(HEMA-MATrp) nanopartiküllerinin lizozim adsorpsiyon kapasitesi 269.67 mg/g olarak bulunmuştur. Adsorpsiyon-desorpsiyon döngüsü 3 kez tekrarlanmış ve adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir düşüş gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Magnetic nanoparticles have many applications in variety of fields. In this study, it is aimed to develop hydrophobic magnetic nanoparticles alternative to available adsorbents for high capacity, low cost purification of lysozyme. Magnetic poly (2-hydroxyethyl methacrylate-methacryloyl amido tryptophan) [m-poly(HEMA-MATrp)] consisting of magnetite (Fe3O4) was used as adsorbent. MATrp has participated as ligand and it is generated by reaction of metacryloyl chloride with tryptophan at suitable conditions. Poly(HEMA-MATrp) nanoparticles were made up by micro-emulsion polymerization of HEMA with MATrp monomers in aqueous diffusion medium. Magnetic particles are characterized by elemental analysis, Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), nuclear magnetic rezonans (NMR), scanning electron microscope (SEM) and transmission electron microscopy (TEM) techniques. m-poly(HEMA-MATrp) nanoparticles used in experiment has size of 38 nm. Adsorption experiments are carried under different conditions (pH, lysozyme concentration, temperature). Batch experiments are resulted in lysozyme adsorption capacity as 269.67 mg/g for m-poly(HEMA-MATrp) nanoparticles. Adsorption-desorption cycle is repeated 3 times and it is observed that there is no significant loss on adsorption capacity.