Her closed alt modülü direkt toplanan olan modüllerin haritası
Maps of modules that every closed submodules are direct summand
  1. Tez No: 300117
  2. Yazar: ÖMER ÜRÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
R birleşmeli ve birimli bir halka, M bir sağ R-modül olmak üzere M nin her kapalı(closed) alt modülü M nin bir direkt toplananı ise M ye extending modül denir.Bu tanıma denk olan teorinin gelişimini sağlayan başka tanımlar da vardır. Ancaktarihi gelişim içinde kullanılan farklı terminolojiler bazen yeni araştırmacıların işinizorlaştırmaktadır. Biz burada sadece yukarıdaki tanımı temel alan erişebildiğimizçalışmaları inceleyerek aralarındaki ilişkileri son bölümde şematik olarak verdik.
Özet (Çeviri)
Let R be associative ring with identity and M be a right R-module. A module Mis called extending if every closed submodule of M is a direct summand of M.There are other equivalent definitions which they improved the theory. But on theother hand, in the development of the theory some people used different terminologywrong way some how. This make cause for new researchers. In our work, we studyall works that we could reach and based only the above definition, give the relationsamong them and show them with diagrams in the last section.