An overlapping generations analysis of social security reform in Turkey
Türkiye'de sosyal güvenlik reformunun ardışık nesiller analizi
- Tez No: 300638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU VOYVODA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amacı 2000'lerin ilk on yılı içerisinde gerçekleştirilen sosyal güvenlik sistemi reformunun etkilerini analiz etmektir. Özellikle reformun emeklilik sisteminde ortaya çıkardığı parametrik değişikliklerin etkileri incelenmiştir. Bu amaca yönelik olarak 30 dönemlik bir ardışık nesiller (OLG, overlapping generations) modeli geliştirilmiş ve inşa edilen model çerçevesinde bir parametrik sosyal güvenlik reformu uygulanmıştır. Sonuçlar, reformun sosyal güvenlik sistemi açıklarının kısa vadede artmasına sebep olduğunu göstermektedir. Açıklarda azalma ancak orta ve uzun vadede mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the impacts of the social security system reform per-formed in Turkey within the ? rst decade of the 2000s. Speci ? cally, the e ? ects of the parametric changes brought about by the reform in the retirement system are investigated. For the stated purpose, a 30-period overlapping generations (OLG) model has been constructed and a parametric social security system reform has been implemented within the constructed model. The results show that the reform causes increases in the de ? cits of the social security system in the short run, and reductions in de ? cits are possible only in the medium to long run.