Science teachers' perceptions of the elementary science and technology curriculum
Fen öğretmenlerinin ilköğretim fen ve teknoloji dersi öğretim programına ilişkin algıları
  1. Tez No: 300693
  2. Yazar: ELİF ECE ADAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin 6., 7. ve 8. sınıf ilköğretim Fen ve Teknoloji programına ilişkin algılarını ve bu algıların programın içeriğiyle örtü?me düzeyini ortaya koymaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için, 9 Fen ve Teknoloji öğretmeniyle yapılan derinlemesine mülakatlar yoluyla ke?if odaklı niteliksel bir araştırma yürütülmü?tür. Bu çalışmada, ego-tehdidi ile baş etmek için, araştırmacı tarafından veri toplama aracı olarak oyun etkinliği adı verilen ve ?oyun terapisi?nden esinlenilen görece yeni bir teknik geli?tirilmi?tir. Toplanan veri, içerik analizi kullanılarak analiz edilmi?tir.Bu çalışmanın sonucu, öğretmenlerin programı uygulamak için çaba sarf ediyor olmalarına rağmen, programı dikkatli bir şekilde incelememelerinden kaynaklı olarak, bu çabalarının boşa gittiği şeklinde özetlenebilir. Yeni programın sınıf ortamına dahil etmekte başarılı olduğu tek gerçek yenilik, öğrenme etkinliklerine eskisine göre sınıfta daha çok zaman ayrılmasıdır. Yine de, öğrencileri fen veteknoloji okuryazarı olarak yetiştirme amacının dikkate alınmadığı ve öğrencilerin bu aktiviteler süresince merkeze konmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the teachers? perceptions of the Elementary Science and Technology curriculum in 6th, 7th and 8th grade levels and the level of consistency of these perceptions with the content of the curriculum. In order to achieve this aim, an exploratory qualitative research was operated through indepth interviews with 9 science and technology teachers. In this study, in order to directly deal with ego-threat, a relatively new technique, which is named game activity, was developed by the researcher as the data gathering tool, inspired by ?game therapy.? The data gathered was analyzed using content analysis. The result of this study can be summarized as, although the teachers spend an effort to implement the curriculum, since they did not examine the curriculum closely, their efforts go in vain. The only real novelty that the new curriculum is able to incorporate into the classroom environment is that learning activities are given more time in the class than they were in the past. Still, it is seen that the aim of educating students as scientifically and technologically literate person was nottaken into consideration and students are not put at the center during these activities.