Fostering pre-service science teachers' self determined motivation toward environment through satisfaction of three basic psychological needs
Fen bilgisi öğretmen adaylarının çevreye yönelik özerk benlik motivasyonlarının psikolojik temel ihtiyaçlarının karşılanması yolu ile geliştirilmesi
  1. Tez No: 300694
  2. Yazar: GÜLİZ KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA SUNGUR, PROF. DR. HAMİDE ERTEPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının çevreye yönelik özerk benlik motivasyonlarını incelemek ve özerk benlik motivasyonlarını destekleyen psikolojik temel ihtiyaçlarının çevre dersi etkinlikleri sırasında nasıl karşılandığını araştırmaktır. Bu tez nitel ve nicel araştırma metodları olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın nitel bölümünde, fen bilgisi öğretmen adaylarının çevreye yönelik motivasyonları ders aktivitelerinden önce, sonra ve dersten 5 ay sonra ölçülmüştür. Çalışmanın nicel bölümünde ise fen bilgisi öğretmen adaylarının psikolojik temel ihtiyaçlarının nasıl karşılandığı çoklu durum çalışması metodu ile incelenmiştir.bu çalışma bir çevre bilimi dersinde uygulanmıştır. Bu dersi alan 33 fen bilgisi öğretmeni adayı çalışmaya katılmıştır. 6 hafta boyunca Paskalya Adası, Ekonomi vs. Çevre, Plastik vs. Kağıt, Ozon Tabakası Delinmesi, Nesli tükenme ile ilgili neden endişelenmeliyiz?, Hasankeyf ve Mamak Çöplüğü isimli çevre problemleri tartışılmıştır. Odak grup olarak seçilen 5 fen bilgisi öğretmen adayı ile tartışmalardan sonra ki her hafta boyunca görüşmeler yapılmıştır. Nitel veri; görüşmeler, tartışma kayıtları, ödevler ve yazılı yansıtıcı görüşler ile toplanmıştır.Çalışmanın sonuçları fen bilgisi öğretmen adaylarının çevreye yönelik özerk benlik motivasyonları ders etkinliklerinden sonra ve dersten 5 ay sonra arttığını göstermiştir. Fen bilgisi öğretmen adaylarının motivasyonların düşmesine neden olan olumsuz kapasite inanışları ders etkinliklerinden sonra ve devam eden süreçte azalmıştır. Son olarak, çalışmanın nitel sonuçları, fen bilgisi öğretmen adaylarının bilişsel ve öğretimsel özelliklerinin ders etkinleri sırasında desteklenmesinin psikolojik temel ihtiyaçlarını karşıladığını ve böylece çevreye yönelik özerk benlik motivasyonlarını geliştirdiğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine pre-service science teachers? self-determined motivation toward environment and investigate how their basic psychological needs that support their self-determined motivation were fullfilled during the environmental course activities. The thesis includes two main parts: a quantitative part and a qualitative part. In the quantitative part of the study, PSTs? motivation toward environment was measured before, after and five months later following the course activities. In the qualitative part of the study, how PSTs? basic psychological needs were supported during the course activities was examined through multiple case study method.The study was implemented in an environmental science course. 33 pre-service science teachers who are taking the course participated in the study. Environmental problems which are Easter Island, Environment vs. Economy, Paper vs. Plastic, Ozone Depletion, Why Worry about Extinction?, Hasankeyf and Mamak Garbage Dump were discussed during the six course weeks. Five PSTs, who were chosen as a focus group, were interviewed each week after course discussions. The qualitative data were collected through interviews, discussion recordings, assignments and reflection papers.The results of the study illustrated that PSTs? self determined motivation toward environment increased after the course activities and five months later following the course. PSTs? negative capacity beliefs causing amotivation toward environment declined after the course activities and in follow up measurement. Finally, qualitative results of the study revealed that supporting cognitive and instructional features of PSTs during the course activities fullfilled their basic psychological needs and thus, fostered their self determined motivation toward environment.