An investigation into the implementation of alternative assessment in the young learner classroom
Çocuklara yabancı dil öğretiminde alternatif değerlendirme yöntemleriyle ilgili bir çalışma
- Tez No: 300725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN ÖZBEK GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmanın amacı küçük yaştaki öğrenci sınıflarında alternatif değerlendirme uygulamalarını keşfetmek ve daha iyi bir anlayış geliştirmektir. Bu geniş kapsamlı ve nitelikli çalışma öğrencilerin bakış açısı ve eğitim sürecinde alternatif değerlendirmenin etkilerinin yanısıra öğretmenlerin uygulamalarına ve inanışlarına odaklanmaktadır. Vaka çalışmaları dokuz farklı İngilizce öğretmenin ve onların birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınflarında altı aylık bir sürede alternatif değerlendirme uygulamaları stratejileri ve araçları üzerine uygulanmıştır. Veriler görüşmeler, ders gözlemleri ve ilgili belgeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular öğretmenlerin alternatif değerlendirme metotlarını değişen devamlılıklarla ve verimliliklerle kullandıklarını göstermiştir. Öğretmenler alternatif değerlendirmenin öğrenmeyi, düşünme ve öğrenme arasındaki etkileşimi gösterdiğine, öğrenciyi bir birey olarak vurguladığına ve aktif ve bağımsız öğrenciler olma yönünde cesaretlendirdiğine inanmaktadırlar. Ayrıca farklılaştırılmış öğrenmeyi teşfik ettiğine, bekletileri netleştirdiğine ve öğrencileri ve öğretmenleri motive ettiğine inanmaktadırlar. Öğretmenler alternatif değerlendirmenin öğrenme sürecinde ve sonuçlarında ve aynı zamanda öğrencilerin duyuşsal ve bilişsel gelişmelerinde olumlu etkisi olduğuna inanıyorlar. Altı sınıf uygulaması etmenleri alternatif değerlendirmenin sınıfta kullanımına etki etmek üzere belirlenmiştir: dil yeteneği, kavramsal zeka, planlama, süre, eğitim ve sınıf ortamı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore and develop a better understanding of the implementation of alternative assessment in the young learner classroom. This in-depth, qualitative study focuses on teachers? practices and beliefs, as well as the student perspective and the role of alternative assessment in the instructional process. Case studies were carried out on nine different English language teachers and their use of alternative assessment strategies and tools over a six month period in their first, second, third, fourth and fifth grade English classrooms. Data was collected through interviews, observations and relevant documents. Findings show that teachers use a variety of different alternative assessment methods and tools with varying degrees of regularity and effectiveness. Teachers believe that alternative assessment shows learning and interaction between thinking and learning, emphasizes the student as an individual and encourages active and autonomous learners. They also believe it promotes differentiated learning, clarifies expectations and motivates learners and teachers. Teachers believe that alternative assessment has a positive impact on the learning process and outcomes, as well as on the affective and cognitive development of the students. Six classroom implementation factors were determined to impact on the use of alternative assessment in the classroom: language ability, cognitive ability, planning, time, training and classroom environment.