Sivas ilindeki kedi ve köpeklerde bakteriyel dermatozların yaygınlığı
Prevalence of bacterial dermatoses of cats and dogs in Sivas region
- Tez No: 899857
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİD TEVFİK AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bakteriyel deri enfeksiyonları, kedi ve köpeklerde yaygın olarak görülmektedir. Çalışmanın materyalini, hayvan hastanesine getirilen dermatolojik lezyonlara sahip farklı ırk, yaş ve cinsiyetteki 24 köpek ve 35 kedi ile Sivas Hayvan Barınağında yaşayan 41 köpek olmak üzere toplam 100 hayvan oluşturmuştur. Bu çalışmada, kedi ve köpeklerdeki dermatozlarda bakteriyel etkenlerin prevalansının araştırılması amaçlanmıştır. Toplamda 100 hayvandan elde edilen 125 adet deri izolatı, MALDİ-TOF/MS cihazı ile bakteriyel tanımlamaya tabi tutulmuştur. Bu izolatların 81 tanesi (%64,80) Stafilokok türü olarak tespit edilmiştir. Köpeklerde en sık izole edilen bakteri Staphylococcus pseudintermedius iken, kedilerde en yaygın bulunan bakteri Staphylococcus aureus olmuştur. Hem barınakta yaşayan hem de sahipli hayvanlarda en çok izole edilen bakteri S. pseudintermedius olmuştur. Sonuç olarak, barınakta yaşayan hayvanlarda sahipli hayvanlara oranla, köpeklerde kedilere göre, dişi hayvanlarda erkeklere kıyasla ve kısırlaştırılmış hayvanlarda kısırlaştırılmamış olanlara nazaran daha fazla bakteri üremesi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bacterial skin infections are commonly observed in cats and dogs. The study material consisted of a total of 100 animals: 24 dogs and 35 cats of different breeds, ages, and genders with dermatological lesions brought to the animal hospital, and 41 dogs living in the Sivas Animal Shelter. This study aimed to investigate the prevalence of bacterial agents in dermatoses in cats and dogs. A total of 125 skin isolates obtained from 100 animals were subjected to bacterial identification with the MALDI-TOF/MS device. Of these 125 skin isolates, 81 (64.80%) were identified as Staphylococcus species. The most frequently isolated bacterium in dogs was Staphylococcus pseudintermedius, while the most common bacterium in cats was Staphylococcus aureus. The most isolated bacterium in both shelter animals and owned pets was S. pseudintermedius. As a result, more bacterial growth was observed in shelter animals compared to owned pets, in dogs compared to cats, in female animals compared to males, and in neutered animals compared o non-neutered ones.