Çok değişkenli hipergeometrik fonksiyonlar
Multivariable hypergeometric functions
  1. Tez No: 300909
  2. Yazar: RECEP ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ALTIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, önbilgiler ve diğer bölümlerde kullanılacak olan bazı tanımlar, lemmalar ve teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, iki değişkenli Appell hipergeometrik fonksiyonlarının elde edilişleri verildikten sonra bu hipergeometrik fonksiyonların bazı özellikleri ve birbirleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Dördüncü bölümde Lauricella, Srivastava ve Horn gibi bazı çok değişkenli hipergeometrik fonksiyonlar için Burchnall ve Chaundy tarafından tanımlanan sembolik operatörler kullanılarak operatör ve ayrışım formülleri elde edilmiştir.Beşinci bölümde genişletilmiş Beta fonksiyonu yardımıyla tanımlanan genişletilmiş Gauss hipergeometrik fonksiyonu ve sağladığı bazı özellikler sunulmuştur.Bu çalışmanın orijinal kısımları son bölüm olan altıncı bölümde verilmiştir. Bu bölümde önce, genişletilmiş Beta fonksiyonu kullanılarak genişletilmiş Appell hipergeometrik fonksiyonları tanımlanmış ve daha sonra bu fonksiyonların bazı özellikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, preliminaries and some necessary definitions, lemmas and theorems that will be needed for later use are given.In the third chapter, definitions of two variable Appell's hypergeometric functions are given then, the properties of these hypergeometric functions and the relations between them are analysed.In the fourth chapter, by using the symbolic operators defined by Burcnall and Chaundy, for some hypergeometric functions such as Lauricella, Srivastava and Horn, operator and decomposition formulas are obtained.In the fifth chapter, the extended Gauss hypergeometric function which is defined by the help of extended Beta function and some properties of it, are presented.In the sixth and last chapter, the original part of the study is introduced. In this chapter, the extended Appell hypergeometric functions and some properties of them are obtained, by using the extended Beta function.