Multipl sklerozlu hastalarda izokinetik egzersizin, yürüme, denge, propriosepsiyon ve düşme korkusuna etkisi
The effects of isokinetic exercises on gait, balance, proprioception and fear of falling in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 460248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DUYUR ÇAKIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Çalışmamızda, Multipl Skleroz'lu (MS) hastalarda bilateral kuadriseps ve hamstring güçlendirme egzersizlerinin; yürüme, denge, yaşam kalitesi, kas gücü, diz eklem pozisyon hissi (EPH) ve kinezyofobi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Prospektif randomize kontrollü çalışmamıza dahil edilen 60 MS hastasının 10'u çalışma dışı bırakıldı. 50 hastanın 25'i izokinetik egzersiz grubuna, 25'i ise denge ve alt ekstremite güçlendirme egzersizlerinden oluşan ev egzersiz programı grubuna randomize edildi. Tedavi öncesinde ve sonrasında hastaları; 10 Metre Yürüme Testi (10 MYT), Dinamik Yürüme indeksi (DYİ), Berg Denge Testi (BDT), modifiye Düşme Etki Skalası (mDES), Vizüel Analog Skala (VAS), hasta ağrı çizimi (ağrı bölgeleri ve tipleri), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Multipl Skleroz Yaşam Kalitesi Ölçeği-54 (MSYKÖ-54)'ün toplam, fiziksel, bilişsel, enerji ve ağrı skorları, bilateral izokinetik kas testi (60 ve 180°/sn açısal hızlarda kuadriseps ve hamstring pik tork/vücut kitle indeksi-PT/VKİ ve hamstring/kuadriseps oranı-H/Q parametreleri ile) ve izokinetik dinamometreyle bilateral EPH testi (15-45-60° EPH mutlak açısal hata (MAH)) ve ortalama MAH (OMAH) parametreleri ile değerlendirdik. Bulgular: İzokinetik egzersiz grubunda 19, ev egzersiz programı grubunda 21 hasta çalışmayı tamamladı. Tedavi programı sonrasında, izokinetik egzersiz grubunda; etkilenmiş ve etkilenmemiş dizde 60°/sn ve 180°/sn kuadriseps ve hamstring PT/VKİ ile etkilenmiş dizde 180°/sn H/Q oranı, MSYKÖ-54 fiziksel ve enerji skorları, BDT, mDES, DYİ risk grubu ve etkilenmemiş diz 15° EPH MAH ve OMAH değerlerinde anlamlı düzelme saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to observe the effects of bilateral quadriceps and hamstring strengthening exercises on walking, balance, quality of life, muscle strength, knee joint position sense (JPS) and kinesiophobia in patients with Multiple Sclerosis (MS). Design: 60 MS patients included in our prospective randomized controlled trial and ten of these patients were excluded from the study. The remaining 50 patients randomized into two groups. 25 of these patients were randomized to the bilateral isokinetic quadriceps and hamstring strengthening exercise group and 25 to the home exercise program group consisting of balance and lower extremity strengthening exercises. Before and after the treatment we evaluated the patients with 10 meter Walking Test (10 MWT), Dynamic Gait Index (DGI), Berg Balance Test (BBT), modified Falls Efficacy Scale (mFES), Visual Analog Scale (VAS), patient pain drawing (pain zones and types), Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), total, physical, mental, energy and pain scores of Multiple Sclerosis Quality of Life-54 (MSQoL-54), bilateral isokinetic muscle testing (with quadriceps and hamstring peak torque/ body mass index-PT/BMI and hamstring/quadriceps ratio-H/Q at 60 ve 180°/sec angular velocities) and JPS testing with isokinetic dynamometry (15-45-60° JPS absolute angular error (AAE) and average AAE (AAAE). Results: Nineteen patients in the isokinetic exercise group and 21 patients in the home exercise program group were able to complete the study. After the treatment program, in the isokinetic exercise group; 60°/sec ve 180°/sec quadriceps and hamstring PT/BMI in the affected and unaffected knee, 180°/sec H/Q ratio in the affected knee, MSQoL-54 physical and energy scores, BBT, mFES, DGI risk groups and the 15° JPS AAE and AAAE in the unaffected knee values showed significant improvement (p0,05).