Subaraknoid kanamalı hastalarda elektrokardiyografi bulguları ile kalp tipi yağ asidi bağlayıcı proteinin ilişkisi
The relationship between electrocardiography findings and heart type fatty acid binding protein(H-FABP) ın patients with subarachnoid hemorrhage
  1. Tez No: 301200
  2. Yazar: METEHAN YILMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Subaraknoid kanama'da (SAK) EKG değişiklikliği ile serum kardiyak markerlarının düzeylerinde yükselme sık görülmektedir. Kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein (H-FABP) düşük molekül ağırlıklı bir protein olup, kalp ve beyin gibi farklı dokuların iskemik hasarı ile ilgilidir. Bu çalışmanın amacı, subaraknoid kanamayla başvuran hastalarda H-FABP düzeylerini ve kardiak etkileri saptamak ve kardiak etkilerin H-FABP ile ilişkili olup olmadığını incelemektir.Materyal ve Metod: Acil serviste akut SAK tanısı alan 46 hasta çalışmaya alındı. Ayrıca kontrol grubunu oluşturmak üzere 20 sağlıklı erişkin çalışmaya dahil edildi. SAK tanısı hastalara Beyin BT (BBT) çekilerek konuldu. Tüm hastalara başvuru anında 12 derivasyonlu EKG çekildi. Hastalardan başvuru anında alınan kan örneklerinden H-FABP düzeyleri belirlendi. Rutin biokimyasl testlerle beraber kreatinin kinaz (CK), CK-MB ce Troponin I düzeyleri ölçüldü.Bulgular: Hastaların başvuru anındaki H-FABP düzeylerinin kontrol grubundan anlamlı olarak yüksekti (p0.05). Hastaların başvuru anında ölçülen H-FABP değerleri ile CK-MB ve Troponin I değerlerine bakıldığında Troponin I ile H- FABP arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Electrocardiographics changes (ECG) and elevated serum cardiac markers levels are common in Subarachnoid hemorrhage (SAH). Heart-type fatty acid binding protein (H-FABP) is a protein with low molecular weight wich is related to ischemic damage of different tissues such as heart and brain. The aim of this study was determine the serum H-FABP levels and cardiac effects in patients presenting with subarachnoid hemorrhage and investigate whether the cardiac effects associated with H-FABP.Material nad Methods: Forty six patients diagnosed as acute SAH in the emegency depertmant were included in study. Twenty healthy adults were included in the study to serve as controls. Patients with SAH were diagnosid by computed brain tomography. Twelve lead ECG perforned to all patients on admission. H-FABP levels of patients were determined in serum samples taken on admission. Routine biochemical tests with the Creatine kinase (CK), CKMB and Troponin I levels were analyzed.Results: Serum H-FABP levels of patients were found to be significantly higher than that of control (p0.05).