Subaraknoid kanamalı hastalarda anormal elektrokardiyografik bulguların klinik sonlanım üzerine etkisi
The effect of abnormal electrocardiographic findings on clinical outcome in patients with subarachnoid hemorrha
- Tez No: 797047
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç Bu çalışmada, acil serviste non-travmatik anevrizmal Subaraknoid Kanama (SAK) tanısı konulan hastalarda anormal elektrokardiyografi (EKG) bulgularının karekteri ve sıklığı ve bunun klinik sonlanım ile ilişkili olup olmadığının retrospektif olarak analiz edilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem Bu retrospektif, tanımlayıcı, gözlemsel ve tek merkezli çalışmaya, hastanemiz Acil Tıp Kliniği'ne 01 Ocak 2020 ve 31 Aralık 2022 tarihleri arasında başvuran ve Bilgisyaralı Tomografi ile doğrulanmış SAK tanısı alan hastalar dahil edildi. Bu vakaların önceden oluşturulan vaka veri formuna: yaş, cinsiyet gibi demografik verileri, ilk başvuru semptomları, semptomların süresi, eşlik eden hastalıkları, vital bulguları, başvuru anındaki Hunt- Hess skoru, Glasgow Koma Skalası (GKS) skoru, Fisher Skoru, EKG ve laboratuvar bulguları kaydedildi. Toplanan veriler sonrasında hastalar, 28 günlük mortalitelerine göre yaşayanlar ve öleneler olarak iki gruba ayrıldı. Mortalite ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla demografik veriler, vital bulgular, skorlamalardan GKS, Hunt-Hess ve Fisher ile EKG bulguları karşılaştırıldı. Yine hastalar başuvuru anındaki Hunt-Hess skorlarına göre üç gruba ayrıldı (Hunt-Hess I-II = İyi, Hunt-Hess III = Orta, Hunt-Hess = IV-V = Kötü) ve gruplar arasında EKG bulguları, vital bulgular ve Fisher skorları karşılaştırıldı. Bulgular Çalışmaya 76'sı kadın (%48,10), 82'si erkek (%51,90) toplamda 158 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 54,70±7,07 idi. Hastaların %67,72(n = 107)'sinde EKG'de anormal bir bulgu tespit edildi. Hastalarımızda en sık görülen anormal EKG bulgusu olarak T dalgası morfoloji değişikliği (n:54, %50) saptandı. Bunu sırasıyla, PR uzaması (n=44, %41), ST segment değişikliği (n=43, %41), QRS genişlemesi (n=40, %40), disritmi (n=34, %31), sağ dal bloğu (n=33, %30), QT interval uzaması (n=19, %17), patolojik Q dalgası (n=15, %14), bradikardi (n=13, %12), Prematür ventriküler kompleks (PVC) (n=13, %12), taşikardi (n=11, %10) ve sol dal bloğu (n=10, %9) izledi. Hunt ve Hess skoru değerine göre ayrılan hasta grupları eşlik eden ek hastalıklar açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında HT, DM vii ve diğer hastalık (KOAH, Peptik Ülser, Romatoid Artrit, Hipertrigeliseridemi) sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi (p=0,008, p=0,038 ve p=0,009; sırasıyla).
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study was to retrospectively analyze the character and frequency of abnormal ECG findings in patients diagnosed with non-traumatic aneurysmal subarachnoid hemorrhage (SAH) in the emergency department and whether it is associated with clinical outcome. Materials and Methods In this retrospective, descriptive, observational and single-center study, patients admitted to the Emergency Medicine Clinic of our hospital between January 01, 2020 and December 31, 2022 with a diagnosis of SAH confirmed by computed tomography were included. Demographic data such as age, gender, first presenting symptoms, duration of symptoms, comorbidities, vital signs, Hunt-Hess score, Glasgow Coma Scale (GCS) score, Fisher Score, Electrocardiogram and laboratory findings were recorded in the pre-created case data form. After the collected data, the patients were divided into living and deceased patients according to their twenty-eight-day mortality. Demographic data, vital signs, GCS, Hunt-Hess and Fisher scores, and ECG findings were compared between the living and deceased patient groups to determine the factors associated with mortality. Patients were divided into three groups according to their Hunt-Hess scores at admission (Hunt-Hess I-II = Good, Hunt-Hess III = Fair, Hunt-Hess = IV-V = Poor) and ECG findings, vital signs and Fisher scores were compared between these groups. Results A total of 158 patients, 76 female (48.10%) and 82 male (51.90%), were included in the study. The mean age of the patients was 54.70±7.07 years. An abnormal ECG finding was detected in 67.72% (n = 107) of the patients. The most common abnormal ECG finding was T wave morphology change (n:54, 50%). This was followed by PR prolongation (n=44, 41%), ST segment change (n=43, 41%), QRS widening (n=40, 40%), dysrhythmia (n=34, 31%), right bundle branch block (n=33, 30%), QT interval prolongation (n=19, 17%), pathologic Q wave (n=15, 14%), bradycardia (n=13, 12%), premature ventricular complex (PVC) (n=13, 12%), tachycardia (n=11, 10%) and left bundle branch block (n=10, 9%). When the patient ix groups divided according to Hunt and Hess score values were compared in terms of comorbidities, a statistically significant difference was observed between the groups in terms of the frequency of HT, DM and other diseases (COPD, Peptic Ulcer, Rheumatoid Arthritis, Hypertriglyceridemia) (p=0.008, p=0.038 and p=0.009; respectively).