İntravitreal uygulanan bevasizumab, ranibizumab ve triamsinolon asetonid enjeksiyonlarından sonra hastaların göz içi basınçlarının takibi
Patients' intraocular pressure following after use of intravitreal bevacizumab, ranibizumab and triamcinolone acetonide
- Tez No: 619550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOMRİS ŞENGÖR, UZMAN YELDA BUYRU ÖZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: İntravitreal uygulanan bevasizumab, ranibizumab ve triamsinolon asetonid enjeksiyonlarının hastaların göz içi basıncına olan etkilerini araştırmak. Yöntem: Şubat 2011-mayıs 2011 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet Eğitimve Araştırma Hastanesi göz kliniğine çeşitli retinal patolojiler (diyabetik retinopati, retinal ven tıkanıklığı, koroidal neovaskülerizasyon vs.) nedeniyle başvuran ve sonrasında intravitreal enjeksiyon yapılan hastalar çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya 20 bevasizumab (grup 1), 20 ranibizumab (grup 2) ve 20 IVTA (grup 3) ilaç enjeksiyonu yapılan toplam 60 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması grup 1' de 66,60±12,16 (38-64 yaş), grup 2' de 69,80±7,70 (55-82 yaş), grup 3' de 63,05±9,60 (40-80 yaş) olup 3 grup arasında yaş ortalaması bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). 3 grup arasında cinsiyet bakımından da istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Olgular enjeksiyon öncesinde, enjeksiyon uygulandıktan sonra 1. Günde, 1.haftada, 1. ve 3. aylarda değerlendirildi. Hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri, biyomikrokobik muayene bulguları, göz tansiyonları, dilate göz dibi bulguları kaydedildi. Preoperatif dönemde hastaların her birinin renkli fundus fotoğrafları ve fundus anjiografileri çekildi. Ayrıca hastalar sistemik hastalıklar yönünden sorgulandı (diyabetes mellitus, hipertansiyon, vs.). Bulgular: Bevasizumab yapılan gözlerin preoperatif, birinci gün, birinci hafta, birinci ve üçüncü aylarda görme keskinliği ölçümleri sırasıyla 0,237, 0,229, 0,246, 0,318 ve 0,343 olarak ölçüldü. İntravitreal ranibizumab yapılan gözlerin preoperatif, birinci gün, birinci hafta, birinci ve üçüncü aylarda görme keskinliği sırasıyla 0,251, 0,251, 0,232, 0,299 ve 0,343 idi. IVTA yapılan gözlerin preoperatif, birinci gün, birinci hafta, birinci ve üçüncü aylarda görme keskinliği ölçümleri sırasıyla 0,289, 0,291, 0,299, 0,361 ve 0.336 olarak ölçüldü. Grup 1 ve grup 3 hastalarında görme keskinliğinde zamanla artış görülürken, grup 2 hastalarında anlamlı bir artış görülmedi. Grup 1 hastalarının enjeksiyon öncesi göz içi basıncı ortalaması 15,30 mmHg iken enjeksiyon sonrası birinci gün 14,75 mmHg, birinci hafta 14,55 mmHg, birinci ay 14,25 mmHg, üçüncü ay 14,45 mmHg olarak ölçüldü. Grup 2 hastalarının enjeksiyon öncesi göz içi basıncı ortalaması 14,80 mmHg iken enjeksiyon sonrası birinci gün 15,05 mmHg, birinci hafta 14,90 mmHg, birinci ay 15,45 mmHg, üçüncü ay 15,40 mmHg olarak ölçüldü. Grup 3 hastalarının enjeksiyon öncesi göz içi basıncı ortalaması 15,90 mmHg iken enjeksiyon sonrası birinci gün 16,35 mmHg, birinci hafta 17,10 mmHg, birinci ay 18,85 mmHg, üçüncü ay 19,20 mmHg olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the effects of intravitreal use of bevacizumab, ranibizumab and triamcinolone acetonide injections on intraocular pressure. Materials and Method: This study was conducted among the patients who applied intravitreal injection for various retinal pathologies (diabetic retinopathy, retinal vein occlusion, choroidal neovascularization etc.) in Ophthalmology Clinics of Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between February and May 2011. 20 bevacizumab (Group 1), 20 ranibizumab (Group 2) and 20 triamcinolone injected (Group 3) patients, 60 in total, were included in this study. The mean age of the patients in group 1 66,60±12,16 (38-64 age), in group 2 69,80±7,70 (55-82 age) and in group 3 63,05±9,60 (40-80 age). There was no statistically significant difference between the 3 groups in terms of the average age (p>0,05). There were no statistically significant differences between the 3 groups in terms of gender. The cases were examined before and after injections within the period of the first day, first week, first and third months. Best corrected visual acuity, biomicroscopic examination findings, intraocular pressure, dilated ocular findings were recorded for each patient. Color fundus photographs and fundus angiographies were taken before preoperative period. Also patients systemic diseases were recorded (diabetes mellitus, hypertansion.). Results: Bevacisumab groups best corrected visual acuity measured in order of preoperative,first day,first week, first month and third month 0,237, 0,229, 0,246, 0,318 and 0,343. Ranibizumab groups best corrected visual acuity measured in order of preoperative,first day,first week, first month and third month 0,251, 0,251, 0,232, 0,299 and 0,343. Triamcinolne acetonide group best corrected visual acuity measured in order of preoperative,first day,first week, first month and third month 0,289, 0,291, 0,299, 0,361 and 0.336. In Group 1 and Group 3 patients, visual acuity improved , whereas no significant increase was observed in group 2 patients. Groups 1 patients mean intraocular pressure was before injection 15,30 mmHg, after injection first day 14,75 mmHg, first week 14,55 mmHg,first month 14,25 mmHg and third month 14,45 mmHg. Groups 2 patients mean intraocular pressure was before injection 14,80 mmHg, after injection first day 15,05 mmHg, first week 14,90 mmHg,first month 15,45 mmHg and third month 15,40 mmHg. Groups 3 patients mean intraocular pressure was before injection 15,90 mmHg, after injection first day 16,35 mmHg, first week 17,10 mmHg, first month 18,85 mmHg and third month 19,20 mmHg.