Weanıng uygulanan koah'lı hastalarda optimal pressure support seviyesinin p0.1 ve diğer solunum parametrelerine göre titrasyonu.
Optimum pressure support (ps) during the weaning of copd patients : Changes in airway occlusion pressure (p0,1), breathing patterns, hemodynamics and blood gases.
- Tez No: 534527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASU ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızda KOAH 'lı hastalarda weaning aşamasında PSV 'da“optimal pressure support seviyesi”ni P0.1 ve diğer solunum parametreleri (f, VT , f/VT , MV ) , kan gazı ve hemodinamik parametrelere göre titre ederek saptamayı ve PS seviyesi ile weaning uygulayarak başarılı weaning yapmayı amaçladık. Çalışmaya yaşları 47 ile 83 arasında değişen akut solunum yetmezliği nedeniyle mekanik ventilasyon desteği sağlanıp weaning aşamasına gelmiş 20 KOAH'lı hasta dahil edilmiştir. Hastalar pressure support ventilasyon ile ventile edilmeye başladıklarında , kabul edilebilir kan gazları (FiO2: 0,40-0,50, ekstrensek PEEP: 3 cmH2O iken satO2 : 90 ve üzerinde olması ) elde edilince çalışmaya başlanmıştır. Hastalara preeure support ventilasyonda sırasıyla 20, 15, 10, ve 5 cmH2O pressure support uygulayarak her bir pressure support değişiminden en az 30 dak. sonra f, VT , f/VT , MV, P0,1 değerleri kaydedilmiştir. Kaydedilen P0.1 değerleri yapılan 5 ölçümün ortalaması alınarak elde edilmiştir. Eş zamanlı olarak hastaların kan gazı değerleri ve hemodinamik parametreleri kaydedilmiştir. FiO2 :0.40-0.50 ve ekstrensek PEEP: 3 cmH2O olarak tüm pressure support değişimlerinde sabit tutulmuştur. PO.1 'i normal değerlerinde tutan (2-4 mbar) aynı zamanda hemodinamik stabilitenin sağlandığı , solunum paterni ve arter kan gazı değerlerinin en iyi olduğu pressure support değeri hasta için optimal pressure support olarak belirlenmiştir. Optimal pressure support ile PSV'de ventile olan hastalara bu stabilitelerini korudukları en kısa süre içinde ve optimal pressure support değeri azaltılmadan weaning uygulanmıştır. Weaningi takiben ilk 72 saat içinde mekanik ventilasyona dönüş gerektirmeyen hastalarda weaning başarılı kabul edilmiştir. Hastalarımızın“optimal pressure support ”seviyesini P0.1 'in başarılı weaning için örgörülen 2-4 mbar değerlerine göre titre ettik ve %80 hastada“optimal pressure support ”seviyesini 15 cmH2O olarak saptadık. Çalışmamızın sonucunda KOAH 'lı hastalarda weaning aşamasında pressure support ventilasyonda“optimal pressure support seviyesi”ni belirleme ve weaning başarısını öngörmede P0.1 'in çok değerli ve güvenilir bir weaning parametresi olduğu sonucuna vardık. Diğer solunum parametreleri ile kan gazı parametrelerini ise pressure support değişimlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark gösterselerde klinik olarak anlamlı bulmadık ve“ optimal pressure support seviyesi ”ni saptamada belirleyici olmadıkları sonucuna vardık. P0.1 'in noninvaziv ölçüm kolaylığı ve güvenilirliği nedeniyle yatak-başı ölçüm parametresi olarak diğer hasta gruplarında da üzerinde çalışılmaya değer bir weaning parametresi olduğu görüşündeyiz. Tablo1. Respiratory, hemodynamic parameters. 20 15 10 5 p P0,1 1,33±1,03 2,31±0,63 3,31±1,78 4,68±2,23 0,001** f 15,25±4,12 17,80±4,37 21,95±6,74 26,25±6,62 0,001** Vt(ml) 680,45±154,76 524,30±113,35 468,65±116,50 420,35±130,50 0,001** f/Vt 20±10 30±10 50±30 70±30 0,001** pH 7,47±0,05 7,46±0,05 7,44±0,06 7,42±0,07 0,001** paO2(mmHg) 86,69±24,63 87,33±17,98 88,60±21,66 85,77±23,02 0,767 PCO2(mmHg) 54,73±10,87 56,64±10,68 60,00 ±11,72 63,23±13,17 0,001** SAP (mmHg) 133,5±15,85 133,45±16,83 135,10±37,87 138,90±24,84 0,722 HR 101,95±15,50 97,15±16,32 101,95±15,52 106,55±16,09 0,019*
Özet (Çeviri)
Background and Goal of Study: The best PS level to be applied during the weaning of COPD patients should gradually reload the inspiratory muscles without causing diaphragm/inspiratory muscle fatigue. P0,1 is an estimate of neuromuscular drive; values of between 2-4 cmH2O are generally accepted as good levels for sufficient but not excessive worload of respiratory muscles(1,2). Along with f, Vt, f/Vt values as breathing patterns, we aimed to assess the changes of P0,1 during the gradual reduction of PSV levels in patients weaning from mechanical ventilation. We also followed the hemodynamics and blood gases at the different levels of PSV. Materials and Methods: 20 COPD patients(Aged 47-83, Apache II: 15-39) recovering from acute respiratory failure were included. They were considered to be ready for weaning and able to tolerate PSV with FiO2 levels of 0,4-0,5%. During the trial, four successive levels of PS were assessed: PS 20,15,10,5 cmH2O. After 30 min of each change of PS level; P0,1 ,f, Vt, f/Vt values were recorded from the ventilator (Drager Evita 4). Hemodynamic parameters and blood gases were obtained at the same time. Discussion and Conclusion: It has been shown that P0,1 is closely corraleted with the work of breathing in patients receiving PSV (1). It has been also found that Vt varies directly and f and f/Vt inversely with the level of PS(2). Our findings are in accordance with these results. When PS is applied at 15 cmH2O, P0,1 could be kept within ideal values in 80% percent of the patients: f, Vt, and f/Vt values were quite acceptable, so as the blood gases. Tablo1. Respiratory, hemodynamic parameters. 20 15 10 5 p P0,1 1,33±1,03 2,31±0,63 3,31±1,78 4,68±2,23 0,001** f 15,25±4,12 17,80±4,37 21,95±6,74 26,25±6,62 0,001** Vt(ml) 680,45±154,76 524,30±113,35 468,65±116,50 420,35±130,50 0,001** f/Vt 20±10 30±10 50±30 70±30 0,001** pH 7,47±0,05 7,46±0,05 7,44±0,06 7,42±0,07 0,001** paO2(mmHg) 86,69±24,63 87,33±17,98 88,60±21,66 85,77±23,02 0,767 PCO2(mmHg) 54,73±10,87 56,64±10,68 60,00 ±11,72 63,23±13,17 0,001** SAP (mmHg) 133,5±15,85 133,45±16,83 135,10±37,87 138,90±24,84 0,722 HR 101,95±15,50 97,15±16,32 101,95±15,52 106,55±16,09 0,019*