Cerrahi el yıkama sırasında tırnak temizliğinde kullanılan tırnak temizleyicisi ve fırçanın bakteri sayısını azaltmadaki etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of nail pick and brush used on nail cleaning during the surgical scrub on reducing the number bacteria
  1. Tez No: 301358
  2. Yazar: ALİYE OKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Randomize kontrollü çalışma olarak planlanan bu araştırmada, cerrahi el yıkama sırasında tırnak temizliğinde kullanılan tırnak temizleyicisi ve fırçanın bakteri sayısını azaltmadaki etkinliğinin karşılaştırılması amaçlandı. Araştırma kapsamına 12 Mart ? 18 Haziran 2010 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanelerinde çalışan, araştırmaya katılmayı kabul eden 60 dolaşıcı hemşire dahil edildi. Hemşireler tırnak altı temizliğinde hiçbir şey kullanmayanlar (Kontrol Grubu/Grup I), tırnak altı temizliğinde tırnak temizleyicisi kullananlar (Grup II), ve tırnak altı temizliğinde fırça kullananlar (Grup III) olmak üzere randomize edildiler. Araştırma kapsamına alınan tüm hemşirelerin ellerinden cerrahi el yıkama işlemi başlamadan hemen önce ve cerrahi el yıkama işleminden bir saat sonra eldiven sıvı tekniği ile örnek alınıp mikrobiyolojik kültürü yapıldı.Cerrahi el yıkamadan hemen önce hemşirelerin ellerindeki bakteri sayı ortalaması kontrol grubunda 4.37±0.66 log10 cfu/ml (min:3.48, maks:5.72); Grup II'de 4.43±0.74 log10 cfu/ml (min:3.30, maks:5.35), Grup III'de 4.65 ± 0.48 log10 cfu/ml (min:3.60, maks:5.27) olarak belirlendi. Cerrahi el yıkamadan bir saat sonra hemşirelerin ellerindeki bakteri sayı ortalaması kontrol grubunda 2.31±1.98 log10 cfu/ml (min:0.00, maks:4.91), Grup II'de 2.70±1.88 log10 cfu/ml (min:0.00, maks:4.91) ve Grup III'de 3.47±1.60 log10 cfu/ml (min:0.00, maks:5.21) olarak belirlendi. Cerrahi el yıkamadan bir saat sonra kontrol grubunda yer alan hemşirelerin ellerindeki bakteri sayı ortalamaları Grup II ve Grup III'de yer alan hemşirelere göre düşük bulundu. Ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı (F =2.063 p=0.136 p>0.05). Bu çalışma sonucunda cerrahi el yıkama sırasında tırnak altı temizliğinde tırnak temizleyicisi ve fırça kullanımı fazladan dekontaminasyon sağlamadığı için kullanımının gereksiz olduğu saptandı. Bu nedenle cerrahi el yıkama sırasında tırnak altı temizliğinde tırnak temizleyicisi ve fırça kullanılmadan el yıkanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study which was planned as randomized controlled trial is to compare the efficiency of nail pick and brush used on nail cleaning during the surgical scrub on reducing the number of bacteria. Sixty circulatory nurses who were working at the operating theatres of University of Ege Hospital between 12 March and 18 June 2010 included in the survey. Nurses were randomized to undertake one of the following three surgical hand scrub protocols: nurses who do not use anything during nail cleaning (Group I, control group), nurses who use nail picks during nail cleaning (Group II) and nurses who use brushes during nail cleaning. Bacterial hand counts were measured on the dominant hand immediately before the scrub and an hour after the scrub using glove juice method.The mean of bacterial counts of the nurses? hand immediately before the scrub were determined as 4.37±0.66 log10 cfu/ml (min: 3.48, max: 5.72) in the control group; 4.43±0.74 log10 cfu/ml (min: 3.30, max: 5.35) in the Group II and 4.65 ± 0.48 log10 cfu/ml (min: 3.60, max: 5.27) in the Group III. The mean of bacterial counts of the nurses? hand an hour after the scrub were determined as 2.31±1.98 log10 cfu/ml (min: 0.00, max: 4.91) in the control group, 2.70±1.88 log10 cfu/ml (min: 0.00, max: 4.91) in the Group II and 3.47±1.60 log10 cfu/ml (min: 0.00, max: 5.21) in the Group III. The bacterial counts of the control group an hour after scrubbing were lower than the other groups. But there was no significant difference between the intervention groups (F =2.063 p=0.136 p>0.05). As a result of this study it was found that using nail picks and brushes on nails during the surgical scrub did not provide additional decontamination so that their usage is unnecessary. Therefore it is recommended that surgical scrubbing should be done without using nail picks and brushes.