Baş-boyun kanserlerinde giriş ve çıkış dozlarının in vivo dozimetri kullanılarak ölçülmesi ve tedavi planlama dozlarıyla karşılaştırılması
The measurement of entrance and exit doses with ın vivo dosimetry ın head and neck cancers and comparison with treatment planning doses
  1. Tez No: 301359
  2. Yazar: BURÇİN PAİDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ESASSOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, baş-boyun kanseri hastalarının giriş-çıkış dozlarını in vivo diyot dozimetrisi ile ölçerek tedavi planlama sistemi dozlarıyla karşılaştırmak ve böylece tedavi doğruluğunu kontrol etmektir.Diyotlar kalibre edilmeden önce lineer hızlandırıcının kalibrasyonu yapılmış ve tolerans limitleri içinde çalışması sağlanmıştır. Daha sonra üç adet diyot, su eşdeğeri fantom ile giriş-çıkış dozları için kalibre edilmiştir. Diyotlar için uygun düzeltme faktörleri belirlenmiş ve in vivo diyot okumalarına tek tek uygulanmıştır. Doz ölçümleri, lineer hızlandırıcıda 6 MV X-ışını ile izosentrik, asimetrik iki yan ve supraklaviküler alanlarla tedavi edilen üç baş-boyun kanseri hastasında 30 set-up'ta alınmıştır.Giriş dozları için ortalama sapma %2.3, standart sapma %0.72, çıkış dozları için ortalama sapma %1.9, standart sapma %1.4 olarak bulunmuştur. Doz dağılımındaki sapma ICRU'nun tavsiye ettiği %5'lik toleransın içinde olup tedavi dozlarının planlama sistemi dozlarıyla uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure entrance- exit doses for head and neck cancer patients and compare these doses with planning values and check of treatment accuracy.The linear accelerator had been calibrated and provided to work between tolerance limits, before calibration of diodes. After that, three diodes were calibrated with water equivalent fantoms for entrance-exit doses. Appropriate correction factors had been previously assessed for diodes and were individually applied to in vivo diode readings. Dose measurements were performed on 30 treatment setups for 3 head and neck cancer patients, where all the patients were treated isocentric, asymmetric left-right two lateral and supraclavicular fields on the 6 MV linear accelerator.It is found that the mean deviation for entrance doses was 2.3% with standard deviation (SD) of 0.7% and the mean deviation for exit doses was 1.9% with SD of 1.4%. The deviation in the delivered dose is well within the 5% ICRU recommendation and thus treatment doses with the planning system doses are determined to be in accordance.