Hastaların ve çalışan hemşirelerin psikiyatri servis ortam algılarının ve etmenlerinin karşılaştırılması
Comparison of patients and staff nurses psychiatric ward atmosphere perceptions and factors
- Tez No: 301409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tanımlayıcı olan bu çalışma bir depo psikiyatri hastanesinde yatarak tedavi gören hastaların ve çalışan hemşirelerin psikiyatri servis ortamı algılarının ve etmenlerin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. 30 Haziran- 30 Eylül 2010 tarihleri arasında Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hastanesinde yatarak tedavi gören hastalar ve yataklı birimlerde çalışan hemşireler evreni, kriterleri karşılayanlar ise örneklemi oluşturmuştur. Hasta ve hemşire tanıcı formları ve Servis Ortamı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalamasının 33.85 ± 13.60; hemşirelerin yaş ortalamasının 35.34 ± 6.74 olduğu saptanmıştır. Ayrıca, hastaların %50'sinin psikotik bozukluk tanısı ile yattığı saptanmıştır. Çalışmanın sonucu olarak hastaların ve hemşireler servis ortamı algılarında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Hastaların servis ortamı algılarında yaş, yatış sayısı, cinsiyet, medeni durum ve eğitim durumu değişkenlerinin; hemşirelerin servis ortamı algılarında ise yaş, medeni durum, personel ve malzeme sıkıntısı yaşama durumu, çalıştıkları ortamdan memnuniyet durumu ve mesleğin toplumdaki itibarından memnuniyet durumu değişkenlerinin etkili olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive research was studied in order to compare ward atmosphere perceptions and affective factors of inpatients and staff nurses. Patients who were inpatients in Manisa Mental Health And Psychiatric Hospital at between 30 July and 30 September and nurses who worked in Manisa Mental Health And Psychiatric Hospital at between 30 July and 30 September created the population of study and people that matched the criterias created the sample. Patient and Nurse Identifying Information Forms and Ward Atmosphere Scale were used. The mean age of patients in the study was 33.85 ± 13.60; and the nurses? was 35.34 ± 6.74. Also it was found that 50 % of the patients were diagnosed with psychotic disorder. As a result of this study significant differences were found between perceptions of patients and nurses. Age, the number of hospitalizations, gender, marital status, income status and education level was effective factors of patients perceptions while age, marital status, living shortage of personel and material, pleasent about work environment, satisfaction of the profession?s credit status were found effective factors of nurses? ward atmosphere perceptions. In accordance with these results some suggestions were given.