Karpal tünel sendromunda kinezyolojik bantlamanın etkinliğinin araştırılması
Efficacy of kinesiotaping in patients with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 458233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN KIZIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Karpal tünel sendromu, en sık görülen tuzak nöropatidir. Median sinirin karpal tünelden geçerken, transvers karpal ligaman altında sıkışmasıyla oluşur. Elde ağrı, uyuşma, fonksiyon ve beceri kaybı gibi şikayetlere yol açar. Karpal tünel sendromunun tanısı klinik olarak konulup, elektrofizyolojik çalışmalar ile desteklenmektedir. Karpal tünel sendromunun tedavisinde, konservatif ve cerrahi olmak üzere farklı yöntemler mevcuttur. Ancak bu yöntemlerin etkinlikleri ve birbirlerine üstünlükleri konusunda kesin kanıtlar yoktur. Bu çalışmada; hafif veya orta dereceli karpal tünel sendromu tedavisinde, kinezyolojik bantlamanın, tendon ve sinir kaydırma egzersizlerine ek katkısının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya klinik ve elektrofizyolojik olarak hafif veya orta dereceli karpal tünel sendromu tanısı konan, 21 hastanın, 38 el bileği alındı. Hastaların el bilekleri randomize olarak, tedavi ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba tendon ve sinir kaydırma egzersizleri ev programı şeklinde verildi. Tedavi grubuna ek olarak, ilki hastanın çalışmaya alındığı gün olmak üzere, beş gün arayla toplam üç kez kinezyolojik bantlama uygulandı. Hastalar tedavi öncesi, üçüncü haftada ve 6. haftada, toplam üç kez değerlendirildi. Değerlendirmede; klinik değerlendirme için, Boston karpal tünel sendromu sorgulaması anketi, kaba kavrama için Jamar Dinamometresi, pinç gücü için pinçmetre, el becerileri için Moberg Toplama Testi ve karpal tüneli ve median siniri değerlendirmek için ultrasonografi kullanıldı. Gruplar, tedavi öncesinde klinik ve ultrasonografik bulgular açısından benzerdi. Her iki grupta, üçüncü haftada, klinik bulgularda anlamlı iyileşme saptandı. Tedavi grubunda; Boston karpal tünel sendromu sorgulaması anketi ve Moberg toplama testinde görülen iyileşmeler, kontrol grubuna göre daha anlamlıydı. Her iki grupta, altıncı haftada, klinik bulgularda anlamlı iyileşme sürmekteydi. Gruplar karşılaştırıldığında sonuçlar benzerdi. Klinik bulgulardaki iyileşmelere, ultrasonografik bulgularda iyileşmenin eşlik etmediği görüldü. Sonuç olarak, hafif veya orta şiddetli karpal tünel sendromu tanılı hastaların tedavisinde, kinezyolojik bantlamanın, kısa dönemde klinik sonuçlara olumlu katkı sağladığını saptadık. Tendon ve sinir kaydırma egzersizlerine eklenen kinezyolojik bantlamanın, karpal tünel sendromu tedavisinde kısıtlı da olsa ek klinik yarar sağlayabileceği görüşündeyiz. Ancak, daha fazla sayıda hasta ile yapılacak, kinezyolojik bantlamanın farklı süreler ile uygulandığı, daha 2 uzun takip sürelerinin olduğu ve elektrofizyolojik incelemelerin de değerlendirmelere eklendiği, randomize, kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel sydrome is the most common compression neuropathy. It occurs when median nerve is compressed on its way through carpal tunnel under the transvers carpal ligament. It causes complaints such as pain, numbness on hand, and functional lose. Diagnosis of carpal tunnel syndrome is based on clinical findings and supported by electrophysiological studies. There are different approaches for the treatment of carpal tunnel syndrome which consist both conservative and surgical modalities. However, there is no certain evidence about suporiority of each conservative option to another. In this study it is aimed to evaluate the additional benefit of kinesio taping to tendon and nerve gliding exercises in the treatment of mild or moderate carpal tunnel syndrome. 38 wrists of 21 patients included in the study, diagnosed as mild or moderate carpal tunnel syndrome according to electrophysiological findings. Wrists of patients were divided into 2 groups randomly as control and treatment groups. Tendon and nerve gliding exercises were given to each groups as home exercise programme. Kinesio taping was applied to the treatment group for totally 3 times with 5 days pauses and starting at the first day of study. Patients were evaluated before treatment, at the third week and sixth week of the treatment, totally three times. Boston carpal tunnel syndrome questionnaire for symptoms and function, Jamar dynamometer and pinchmeter for grasping and gripping strengths respectively and Moberg pick-up test for hand skills evaluation were used. Also, ultrasonography was performed for carpal tunnel and median nerve evaluation. Groups were similar by means of clinical and ultrasonographic findings before treatment. In both groups, significant progress in clinical signs was detected at the third week of the study. In treatment group, Boston carpal tunnel syndrome questionnaire score and Moberg pick-up test score showed more progress compared to control group at the third week. A meaningfull progress at clinical signs was detected on both groups at the sixth week. When groups were compared, the results were similar. Progress in clinical findings was not accompanied by the ultrasonographic findings in both groups. In conclusion, in mild or moderate carpal tunnel syndrome, kinesio taping added to tendon and nerve gliding exercises may cause limited but significant benefit during short time. More randomized, controlled clinical studies with much more patients is needed to further evaluate the effectiveness of kinesio taping in the treatment of carpal tunnel syndrome.