60 yaş ve üzeri hastalarda aşikar ve subklinik hipertiroidi yapan nedenlerin araştırılması
Investigating the causes of overt and subclinical hyperthyroidism in ındividuals 60 years of age and older
  1. Tez No: 301505
  2. Yazar: AHMET AKLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NUMAN TAMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Çalışmamızın amacı 60 yaş ve üzeri hipertiroidi yapan nedenleri tespit etmek idi. Bu çalışmamıza, polikliniğimize başvuran 60 yaş ve üzeri kişilere yapılan tetkiklerde aşikar hipertiroidisi ve serum TSH seviyesi 0,1'in altında olan subklinik hipertiroidisi olan toplamda 100 hasta alındı. Hastaların cinsiyetleri, yaşları, özgeçmişleri, hipertiroidiye ait terleme, titreme sinirlilik, çarpıntı, kilo kaybı, uykusuzluk gibi semptomları kayıt altına alındıktan sonra tüm hastalardan AKŞ, Kre, ALT, Wbc, Plt, Hgb ve tiroid otoantikorlarından ATPO, ATG, TRAb için kan alındı. Hastaların iyot maruziyetlerinin tespiti için ise hastalardan 24 saatlik idrar örneği alınarak idrar iyot miktarı ölçüldü. Hastalara tiroid bezi ve parankiminin görülebilmesi amacı ile tiroid ultrasonografisi ve sintigrafisi çekildi.Altmış yaş ve üzerindeki hastalarda hipertiroidi yapan nedenleri araştırdığımız bu çalışmada toplamda 5 hastalık grubu ile karşılaştık. En fazla hastanın görüldüğü grup olan TMNG'de 29, GH'nda 25, TNG'de 24, JBF'de 14 hasta görülür iken 8 hastaya ise tanı konulamadı. Literatürlerde ileri yaştaki bu hastaların etyolojik nedenlerinin araştırıldığı başka bir çalışmaya rastlamadık. Böylece ileri yaştaki bu hastalarda en sık olarak görülen tirotoksikozun TMNG'ye bağlı olduğu tespit edilirken, JBF nin beklenenden fazla oranda olduğu görüldü. Tanı konulamayan 8 hastaya RAIU testi yapılabilse idi bu hastalar hakkında daha net bir görüş sahibi olunabilirdi. Sonuç olarak hasta sayısının daha fazla olduğu, RAIU testinin yapılabildiği geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the causes for hyperthyroidism in patients 60 years of age or older. From the individuals aged 60 and over who consulted the polyclinic and were found eligible through full work-ups, a total of 100 patients with overt hyperthyroidism, and subclinical hyperthyroidism with serum TSH levels under 0,1 were recruited to this study. Gender, age, and background of patients, along with symptoms such as sweating, shivering, nervousness, palpitation, weight loss, and insomnia related to hyperthyroidism were recorded. Blood samples were taken to determine FBS, creatinine, ALT, WBC, Plt, and Hgb levels; and thyroid autoantibodies were assessed to detect ATPO, ATG, and TRAb. Iodine levels were determined by collecting 24-hour urine samples from patients to detect iodine exposure. Thyroid ultrasonography and scintigraphy were performed in patients in order to assess the thyroid gland and its parenchyma. We encountered 5 groups of patients during this study in which causes of hyperthyroidism were investigated in patients 60 years of age and over. With 29 patients, the TMNG group had the highest number of patients; followed by the GH group with 25, the TNG group with 24, and the JBF group with 14 patients while 8 patients could not be diagnosed. We did not come across any studies investigating the etiological causes for elderly patients. So, it was concluded that thyrotoxicosis in elderly patients is related to TMNG the most, while JBF was found to be higher than expected. If the 8 undiagnosed patients were given RAIU tests, we could have had a better understanding about these patients? situations. Finally, we believe that there is need for comprehensive studies with higher number of patients and in which the patients are given RAIU tests.