Bazı nektarin çeşitlerinin Tokat ekolojik koşullarında gelişme durumlarının belirlenmesi
Determination of development of some nectarin cultivars in Tokat ecological conditions
- Tez No: 301565
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma 2009-2011 yılları içerisinde GOÜ Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde bulunan GF 677 anacına aşılı Fairlane, Fantasia, Super Red Gold ve Venüs çeşitlerinde yürütülmüştür. 2011 yılı değerlerine göre en erken ve en geç tomurcuk patlaması sırasıyla Fantasia (25 Şubat) ve Fairlane (31 Mart) çeşitlerinde gözlenmiştir. İlk çiçek açan çeşit Fantasia olurken, en geç çiçeklenen çeşit Fairlane'dır. Tam çiçeklenme devresine en geç gelen çeşit Fairlane'dır. En erken olgunlaşan çeşidin Fantasia (12 Temmuz), en geç hasada gelen çeşidin ise Super Red Gold (21 Temmuz) olduğu saptanmıştır.Pomolojik analiz sonuçlarına göre en iri meyve Venüs (110,47 g), en küçük meyve Fantasia (57,95 g) çeşidinde tespit edilmiştir. Malik asit değeri en yüksek olan çeşit Venüs (1,37 g/L ), en düşük çeşit ise Fantasia'dır (0,69 g/L). Fantasia (2,04 libre) en düşük meyve eti sertliğine sahip çeşittir. Suda çözünebilir kuru madde miktarı en yüksek çeşit Super Red Gold (% 9,09), en düşük çeşit ise Fantasia (% 7,85)'dır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with Fairlane, Fantasia, Super Red Gold and Venus apple cultivars grafted on GF677 rootstock in Tokat ecological conditions during 2009-2011. According to results in 2011 year, the earliest and lastest bud swelling were observed in Fantasia (25 February) and Fairlane (31 Marc) varieties. While Fantasia (2 March) was the blooming varietry, Fairlane (7 April) was the latest full blooming variety. We could determined that the earliest ripening variety was Fantasia (12 July), the latest one was Super Red Gold (21 July) .According to of pomological analysis results the variety having the biggest fruit was Venüs (110,47 g) the having the smallest fruit was Fantasia (57,95 g). The variety having the highest level of malic acid was Venüs (1,37g/L) and the lowest one was Fantasia (0,69 g/L). Fantasia (2,04 libre) variety had the lowest fruit firmness. The variety having the highest TSS (total soluble solids) values was SuperRed Gold (% 9,09) the lowest one was Fantasia (% 7,85).