Safran (Crocus sativus), nar çiçeği (Punica granatum), havacıva otu (Alkan atinctoria) ve zerdeçal (Curcuma longa)'nın, protein poliakrilamid elektroforez jellerinin boyanmasında kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of Saffron (Crocus sativus), Pomegranate (Punica granatum), Alkanet(Alkana tinctoria) and Turmeric (Curcuma longa) as a Protein dye in polyacrylamide gel electrophoresis
  1. Tez No: 301566
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada; proteinlerin elektroforez jellerinin boyanmasında doğal boyaların kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla; safran (Crocus sativus), narçiçeği (Punica granatum), havacıva otu (Alkana tinctoria) ve zerdeçal (Curcuma longa) bitkilerinden elde edilen extreler kullanılmıştır. E coli' lizatında oluşan numune SDSPAGE' de koşulmuş ve mütakiben bu jellere doğal boyalar extreleriyle hazırlanan boyalar uygulanmış ve Coomassie Brillant Blue ile boyanmış olan kontrol jeli ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; Poliakrilamid Elektroforez jellerinde protein bantlarının gözlenebilmesi için elektroforez jellerinin boyanmasında bu araştırmada incelenen doğal boyalardan bazıları kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that whether natural dying matters are able to stain protein poly-acrylamid electrophoresis gels or not. In this purpose saffron (Crocus sativus), pomegranate (Punica granatum) alkanet, (Alkana tinctoria) and turmeric (Curcuma longa) were used for gel staining. E coli lysate proteins used as SDS PAGE protein samples and after running, the gels were stained with natural dye solutions and compared with the coomassie stained gels. In conclusion, some of the natural dyes that investigated in this research can be used for staining protein bands on poly-acrylamide electrophoresis gels.