Tokat bez sucuğunun mikrobiyolojik kalitesinin incelenmesi
Investigation of microbiological quality of Tokat bez sucuk
  1. Tez No: 301567
  2. Yazar: NESRİN KAVAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, sadece Tokat ve yöresinde geleneksel olarak üretilen Bez sucukların, mikrobiyolojik kalitesi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla üretim yapan kasaplardan 30 adet bez sucuk örneği temin edilip toplam aerobik mezofilik bakteri, laktik asit bakterileri, maya-küf, toplam koliform, fekal koliform, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus ve Clostridium perfringens mikrobiyolojik analizlerine tabi tutulmuşlardır. Ayrıca örneklerde Escherichia coli O157:H7, Listeria monocytogenes ve Salmonella spp. bakterilerin varlığı da incelenmiştir. Örneklerin pH ve su aktivitesi değerleri de belirlenmiştir.Yapılan analizler sonucunda, toplam aerobik mezofilik bakteri sayısı 3,5x106-4,23x109 kob/g, laktik asit bakterileri 5,55x105-2,45x109 kob/g, maya-küf 2,50x103-6,90x109 kob/g, toplam koliform
Özet (Çeviri)
In this study, the microbiological quality of traditionally produced Bez sucuk in Tokat and its vicinity was investigated. For this purpose, 30 Bez sucuk samples obtained from butchers, producers of Bez sucuk, were analyzed for total count of mesophilic aerobic bacteria, lactic acid bacteria, yeasts-moulds, total coliform, fecal coliform, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, and Clostridium perfringens. Also, the presence of Escherichia coli O157:H7, Listeria monocytogenes and Salmonella spp. were investigated in all samples. pH and water activity of the samples were determined.As the result of the analysis, the counts of the microbiological parameters investigated were found as follows: total mesophilic aerobic bacteria 3,5x106-4,23x109 cfu/g, lactic acid bacteria 5.55x105-2.45x109 cfu/g, yeasts and moulds 2,50x103-6,90x109 cfu/g, total coliform