The effect of origami-based instruction on spatial visualization, geometry achievement and geometric reasoning of tenth-grade students
Origami temelli öğretimin 10. sınıf öğrencilerinin uzamsal görselleştirme, geometri başarısı ve geometrik akıl yürütmeleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 301704
  2. Yazar: SEVİL ARICI
  3. Danışmanlar: DR. FATMA ASLAN TUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretim türünün (origami temelli ve geleneksel öğretimin) 10. sınıf öğrencilerinin üçgenlerle ilgili bazı temel konularda uzamsal görselleştirme, geometri başarısı ve geometrik akıl yürütmeleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu çalışma, yarı-deneysel öntest-sontest tasarımı kullanılarak Tekirdağ'da bir genel lisedeki 184 onuncu sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Bir grup öğrenci (94 kişi) geleneksel geometri öğretimi görürken, diğer grup öğrenci (90 kişi) origami temelli geometri öğretimi görmüştür. Origami temelli öğretim toplamda on iki ders saatidir. Origami temelli öğretim materyalleri literatüre dayanarak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Öğretimden önce geometrik düşünme becerileri açısından grup farklılıklarını karşılaştırmak amacıyla van Hiele testi kullanılmıştır. Van Hiele test sonuçlarına göre, öğretimin uygulanmasından önce deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin benzer van Hiele seviyeleri, dolayısıyla benzer geometrik düşünme seviyeleri vardır. Öğrencilerin uzamsal görselleştirme yeteneği, Kart Çevirme, Küp Karşılaştırma ve Kâğıt Katlama testleri kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin geometri başarıları ve geometrik akıl yürütme yeteneklerini değerlendirmek için sırasıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen Geometrik Başarı Testi ve Geometrik Akıl Yürütme Testi kullanılmıştır. Ayrıca, öntest ve sontestlerin her birinden elde edilen veriler, Tekrarlı Varyans Analiz Yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, origami temelli öğretim gören öğrencilerin uzamsal görselleştirme, geometri başarıları ve geometrik akıl yürütme yeteneklerinde zamana dayalı (öntesten sonteste) istatistiksel açıdan anlamlı bir değişiklik olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları, origami temelli öğretimin öğrencilerin uzamsal görselleştirme, geometri başarıları ve geometrik akıl yürütme yeteneklerini geliştirmede etkili olabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of instruction type (origami-based and traditional instruction) on tenth-grade students? spatial visualization, geometry achievement and geometric reasoning concerning certain key topics in triangles. The study was conducted in a public high school with 184 tenth-grade students by using a quasi-experimental pretest-posttest design. One group (n = 94) received traditional instruction while the other group (n = 90) received origami-based instruction. In the origami-based instruction, there were twelve class hours in total. The van Hiele Test (vHT) was used to compare group differences in terms of geometric reasoning just prior to the treatment. The van Hiele Test results indicated that students in experimental and control groups had similar van Hiele levels, thereby similar geometric thinking levels before treatment. The Card Rotation Test (CRT), Cube Comparison Test (CCT) and Paper Folding Test (PFT) were used to measure students? spatial visualization ability. Furthermore, Geometry Achievement Test (GAT) and Geometric Reasoning Test (GRT) were developed by the researcher to evaluate students? geometry achievement and geometric reasoning ability, respectively. A Repeated Measures Analysis of Variance (ANOVA) was used to analyze data collected from each pretest and posttest. The results of the study revealed that there was a statistically significant change in spatial visualization, geometry achievement and geometric reasoning abilities of students who received origami-based instruction across two time periods (from pre-treatment to post-treatment). The results of this study suggested that origami-based geometry instruction could be effective to enhance students? spatial visualization, geometry achievement and geometric reasoning abilities.