A comparison between students' mental models of atomic structure and visualizations in textbooks for the concept of atom
Öğrencilerin atom konusundaki zihinsel modelleri ile ders kitaplarındaki atom görsellerinin karşılaştırılması
- Tez No: 301706
- Danışmanlar: DR. SEVİL AKAYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Öğrencilerin atom konusundaki zihinsel modellerini tanımlamak ve öğrencilerin zihinsel modellerini ders kitaplarındaki atom görselleriyle karşılaştırmak çalışmanın başlıca iki amacıdır. Öğrencilerin zihinsel modellerini belirlemek amacıyla öğrencilere 2 tanesi çizim olmak üzere 4 tane açık uçlu soru içeren Zihinsel Model Atom Testi uygulandı. Öğrencilerin atom konusundaki zihinsel modelleri nitel olarak toplandıktan sonra Atom Modellerini Değerlendirme Ölçeğinde hem öğrenci çizimleri hem de Milli Eğitim Bakanlığı ders kitapları nicel olarak değerlendirildi. Ders kitaplarındaki görseller ile öğrencilerin zihinsel modellerini karşılaştırmak için de Chi-square analizi kullanıldı. Çalışmada toplam 180 öğrenci ve 525 atom görseli yer almaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre hem öğrenci çizimlerinde hem de ders kitaplarındaki görsellerde en çok kullanılan atom modeli Bohr Atom Modelidir. Öğrenci çizimleri ve öğrencilerin kullanmış oldukları ders kitaplarındaki görseller arasında istatistiksel olarak uyum bulunamamasına rağmen bu durum 6. sınıf ve 10. sınıf öğrencilerinin çizmiş olduğu modellerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca nitel analiz sonuçlarına göre, öğrencilerin çizmelerinde neredeyse hiç denilebilecek kadar az hareketli çizim vardır. Son olarak da, sonuçlar gösteriyor ki öğrenciler yeni atom modelleriyle karşılaşsalar bile önceden zihinlerinde var olan modeli yeni değiştirmeme konusunda ısrarcı davranmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study was designed for two major goals which are to describe students? mental models about atom concept from 6th to 11th grade and to compare students? mental models of atomic model with visual representations of atom in textbooks. in order to analyze the comparison of students? mental models from their drawings and textbook visuals Chi-square analyzes were used. Descriptive statistics were also used to describe students? mental models and textbook visual representations. The date was collected as qualitatively (Mental Model Atom Test) with 4 open ended questions including also drawings and quantitatively (Evaluation Rubric for Atomic Model Representations). The study was implemented in 2 elementary schools and 3 high schools with 180 students. in addition, 525 visuals from the Ministry of Education textbooks were evaluated in the study. The results indicated that Bohr?s Atomic Model were seen as the most frequent model in both the student? drawings and textbook atom visuals. The consistency with textbook visuals and students? drawings were not established statistically because of the 6th grade students and 10th grade students? drawings. The results obtained by qualitatively can show that motion was not seen frequently in students? drawings similarly textbooks visuals. Finally, the results stated that students are very stable to draw their previous model even though they can encounter with the new atom model.