Vakfıkebir ekmek hamurundan laktik asit bakterilerinin izolasyonu-identifikasyonu ve ekmek üretiminde kullanılabilme imkanları
Isolation-identification of lactic acid bacteria from Vakfikebir bread dough and their possibility of use in bread production
- Tez No: 301732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS GÜRBÜZ KOTANCILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmada Vakfıkebir ekmek hamuru örneklerinden toplam 113 laktik asit bakterisi izole ve identifiye edilmiştir. Örneklerde dominant türün Lactobacillus plantarum (%54) olduğu bunu Lactococcus lactis subsp. lactis (%13,2) ve L. brevis (%7,9)' in izlediği belirlenmiştir. Hamurdan izole-identifiye edilen suşlardan seçilen L. plantarum HB75 ve L. brevis EG80, starter kültür olarak kullanılarak 4 grup ekmek (kontrol, L. plantarum HB75, L. brevis EG80 ve L. plantarum HB75 + L. brevis EG80) üretilmiştir. Üretilen ekmeklerin bazı kalitatif özellikleri ve uçucu bileşik profili incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, 113 lactic acid bacteria were isolated and identificated from Vakfıkebir bread dough samples. Dominant species in dough samples was Lactobacillus plantarum (54%) followed by Lactococcus lactis subsp. lactis (13,2%) and L. brevis (7,9%). From the strains isolated and identificated from the dough samples, L. plantarum HB75 and L. brevis EG80 were used as starter cultures and 4 bread groups (control, L. plantarum HB75, L. brevis EG80 and L. plantarum HB75 + L. brevis EG80) were produced. The qualitative properties and volatile compounds profile of breads were investigated.