Isparta gülü (Rosa damascena miller) ve bazı ürünlerinin antioksidan kapasiteleri ve fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
The determination of antioxidant capacities and physicochemical properties of Isparta rosa (Rosa damascena mill.) and some there product
- Tez No: 301733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMNUNE ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada 2 adet gül şurubu, 5 adet gül reçeli, 5 adet gül mayası ve gül yapraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri, antosiyanin içeriği, toplam fenolik madde miktarları, ve antioksidan kapasitesi belirlenmiştir. Ayrıca, gül yaprakları ve gül mayalarının antimikrobiyal aktiviteleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some physical and chemical properties, anthocyanin content, total phenolic content, antioxidant capacity of some rosa leaves, 2 rosa syrups, 5 rosa jams and 5 rosa leavens were measured. Also, antimicrobial activities of rose leaves and rosa leavens were investigated.