Claisen düzenlenmesi ile siyanobisikloalkanonların alkilasyonu ve siyanosiklookten türevlerinin sentezi
The alkylation of cyanobicycloalkanone via Claisen rearrangement and synthesis of derivations of cyanocyclooktene
- Tez No: 301752
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTUNDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Alkilasyon reaksiyonları Organik Kimya'nın en önemli karbon karbon bağı oluşturma reaksiyonlarıdır. Nitril küçük hacimli olmasından dolayı, nitril karbanyonlarının alkilasyonu diğer enolat anyonlarına göre avantaja sahiptir. Fakat siklik ve bisiklik nitrillerin alkilasyonu zordur. Şimdiye kadar 2-siyanoalkanonların enantiyoselektif alkilasyonu için geliştirilmiş en iyi metot Enders tarafından geliştirilen SAMP/RAMP-hidrazon metotudur. Bu çalışmada Claisen düzenlenmesi ile 2-siyanobisikloalkanonların alkilasyonu gerçekleştirildi. Bu alkilasyon ile nitrilin bağlı olduğu karbonda bir kuarterner merkez meydana gelmiştir. Ayrıca 2-siyanosiklooktenin literatürde bilinmeyen türevleri sentezi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Alkylation reactions are the most important carbon-carbon bond forming reaction in organic chemistry. The alkylation of nitrile carbanions have an advantage over the other enolate anions because of the small size of nitrile. However, the alkylation of bicyclic nitriles are difficult. Up until the present, the best method for enantioselective alkylation of 2-cycloalkanone was the SAMP/RAMP-hydrazone methodology developed by Enders. In this study, the alkylation of 2-cyanobicycloalkanones via the Claisen rearrangement was carried out. Alongside the alkylation, a quaternary center formed where the nitrile had been bond to a carbon atom. Furthermore, synthesis of the derivatives of 2-cyanocyclooctene, not reported in the literature, were carried out.