Bazı yeni tiyazol ve tiyadiazol halkası içeren bileşiklerin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and structure elucidation of compounds containing some new thiazole and thiadiazole ring
- Tez No: 301824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Tiyazol ve tiyadiazol halkası içeren bileşikler heterosiklik kimyada önemli yapı taşlarıdır. Bu tür bileşiklerin biyolojik aktiviteye sahip olduğu bilinmektedir. Tiyazol ve tiyadiazol türevleri hipertansiyon, şizofreni, tüberküloz, mikrobiyal, allerjik ve parazitik enfeksiyonlar, HIV enfeksiyonları gibi ciddi hastalıkların tedavisinde ilaç aktif maddesi olarak kullanılmaktadır. Grip ya da soğuk algınlığı olarak bilinen influenzanın tedavisinde yine bu bileşikler kullanılmaktadır. Hastalıklara yol açan virüslerin ilaçlara karşı zamanla direnç kazanmasıyla, yeni bileşiklerin sentezlenmesine ihtiyaç duyulmuştur. Aynı zamanda bazı tiyazol bileşikleri endüstride, özellikle boya endüstrisinde kullanım alanına sahiptir. Literatürde bilinen sentez yöntemleri kullanılarak elde edilen birçok bileşik bulunmaktadır.Tezin ana amacı, potansiyel biyolojik aktiviteye sahip tiyazol ve tiyadiazol halkası içeren yeni bileşiklerin sentezi ve karakterizasyonudur. Sentezlenen bileşiklerin yapısı IR, 13C-NMR, 1H-NMR ve MS kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thiazole and the compounds containing thiadiazole ring are important scaffold in heterocyclic chemistry. Such compounds are known to possess biological activity. Thiazole and thiadiazole derivatives are used as the active drug ingredient in the treatment of serious diseases such as hypertension, schizophrenia, tuberculosis, microbial, allergic and parasitic infections and HIV infections. These compounds are also used in the treatment of influenza, which is known as flu or cold. As the viruses causing illness became more resistant by the time, it was seen necessary to synthesis new compounds. At the same time, some thiazol compounds are commonly used in industry, especially in dye industry. There are many compound obtained by using the known synthesis methods in the literature.The main objective of the thesis is the synthesis and characterization of compounds containing that thiazole and thiadiazole ring having potential biological activity. The structure of the synthesized compounds were characterized using IR, 1H-NMR, 13C-NMR and MS.