Fenilketonüri hastaları için meyveli puding toz karışımının üretimi
Production of pudding mix with fruit for phenylketonuria patients
  1. Tez No: 301929
  2. Yazar: NİLÜFER ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, gıda çeşitliliğindeki kısıt nedeniyle fenilketonüri hastalarının diyetlerine, yeni bir çeşidin eklenmesi ve protein gereksinimlerinin kısmen karşılanması amacıyla fenilalanini düşük meyveli puding toz karışımı geliştirilmiştir. Bu amaçla protein kaynağı olarak, fenilalanin (FA) içeriği düşük olan kazeinomakropeptit (KMP), peynir altı suyundan izole edilmiştir.Çalışmanın ilk aşamasında, peynir altı suyundan KMP izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pudding mix containing dried fruit with low phenylalanine content was developed to contribute protein requirements of phenylketonuria patients and to rich their restricted diets with a new food product. By this aim, caseinomacropeptide (CMP) which has low phenylalanine (Phe) content was isolated from whey as a protein source.In the first part of this study, CMP was isolated from whey.