Dünya Ticaret Örgütü sistemi çerçevesinde vergi kolaylıkları
Tax concessions in the frame of the World Trade Organization system
- Tez No: 302101
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMİ ÇAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Uluslararası ve uluslarüstü birleşmeler söz konusu olduğunda veya ikili ya da çoklu uluslararası sözleşmelerle zaman zaman vergilendirme yetkisinin sınırlandırılabildiği görülmektedir. Çalışmanın konusunu teşkil eden Dünya Ticaret Örgütü'nün amacı, dünya ticaretinin serbestleştirilmesi ve dünyanın tek bir Pazar haline gelmesi böylelikle piyasa ekonomilerinin gerçekten serbestleşebilmesini sağlamaktır. Hal böyle olunca vergilendirme yetkisinin ve dünya ticaretinin serbestleştirilmesi amacı birbiriyle çakışabilmektedir. Özellikle, devletlerin vergilendirme yetkilerini kullanırken en çok başvurdukları araçlardan biri olan vergi kolaylıklarının kullanımı noktasında temel bir çatışmanın varlığı açıktır. Şöyle ki, 1994 tarihinde Dünya Ticaret Örgütü'nün kurulmasıyla Sübvansiyonlar ve Telafi Edici Önlemler Anlaşması kabul edilmiştir. Bu anlaşma devletlerin vergilendirme yetkilerini sübvansiyonlar dolayısıyla vergi kolaylıklarının kullanımı konusunda sınırlandırmaktadır. Bu noktada siyasal iktidarların karar mekanizmalarının ekonomik ve sosyal gerçekliklerin uluslararası yükümlülüklerden doğan sınırlamalarla paralel olarak işletilmesi gerekliliği su yüzüne çıkmaktadır. Özellikle popülist ekonomik-mali politikaların sıklıkla uygulandığı Türkiye'de, vergi kolaylıklarının kullanımı, ulusal işlem ve ayrımcı vergilendirme yasağı gibi vergilendirmeyi doğrudan etkileyen ilkeler ile Sübvansiyonlar ve Telafi Edici Önlemler Anlaşması'nın izin verdiği ve yasakladığı vergi kolaylıklarıyla Dünya Ticaret Örgütü'nün oluşturduğu sistem bağlamında, incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is observed that the power of taxation could be restricted by the international and supranational unions or bilateral or multilateral agreements. The purpose of this study is to find the meaning of the tax concessions in the system of the World Trade Organization which aims to liberalize the world trade and to clear all the barriers from free market economy. At this point there would be a conflict between the purposes of the power of taxation and the liberalization of world trade. The main conflict breaks out for the use of the power of taxation by States to regulate the tax concessions. With the establishment of World Trade Organization in 1994, the Agreement on Subsidies and Countervailing Measures was adopted. This Agreement restricts the use of the power of taxation on subsidies and also tax concessions. At this point it has been understood that economic and social realities of a State should be thought parallelly with the international agreements decrees. The use of tax concessions in Turkey, where the populist economic-financial policies frequently apply and the principles have a direct effect on taxation such as national treatment and prohibition of discriminatory taxation are analyzed in the context of the system created by the World Trade Organization with the Agreement on Subsidies and Countervailing Measures.