Finansal raporlama sistemlerinin bilginin ihtiyaca uygunluğu açısından değerlendirilmesi: İMKB şirketlerinde finansal başarısızlık tahminleri yönüyle bir uygulama
An investigation of financial reporting systems in terms of relevance: An empirical analysis on ISE firms from the perspective of financial failure predictions
  1. Tez No: 302182
  2. Yazar: FEVZİ SERKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Türkiye'de finansal tablo düzenleme esasları bakımından, ulusal (yerel) genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine dayalı muhasebe ve finansal raporlama sistemi ve uluslararası standartlara dayalı muhasebe ve finansal raporlama sistemi olmak üzere iki ayrı sistem geçerlidir. Esasları açısından farklı olan bu sistemler, çıktıları bakımından da farklı finansal tablolar ortaya koymaktadırlar. Bu da farklı finansal raporlama sitemlerinin, kullanıcılara sunulan finansal bilgileri içerik olarak da nitelik olarak da farklılaştırdığı anlamına gelmektedir. Bu nedenle farklı esaslar altında gerçekleştirilen finansal raporlama sonucunda bilgi kullanıcılarına sunulan finansal bilgiler, kullanıcılar tarafından verilecek ekonomik kararlarda etkili olabilme güçleri (ihtiyaca uygunluğu) yönüyle değerlendirilmiştir.Bilanço ve gelir tabloları aracılığıyla bilgi kullanıcılarına sunulan finansal bilgiler, bu bilgilere dayalı olarak gerçekleştirilen finansal başarısızlık tahminleri üzerinde sebep olduğu etki bağlamında, tahmin sonuçlarının tutarlılığı ile karşılaştırılmıştır. Finansal bilgilerin girdi olarak kullanıldığı finansal başarısızlık tahmin modellerinden yararlanılarak, tahminlerin fiili durumu tahmindeki başarımları (genel tutarlılıkları) üzerinden Türkiye'de uygulanan yerel GKGMİ'ye ve uluslararası standartlara dayalı muhasebe ve finansal raporlama sistemleri kendi içinde DD ve PD esaslı finansal başarısızlık tanımlamalarına gösterdikleri duyarlılık yönüyle incelenmiştir.Ampirik bulgular, gelişmekte olan ülke sınıfında yer alan Türkiye'de ulusal GKGMİ'ye dayalı olarak gerçekleştirilen finansal raporlama sonucunda elde edilen finansal bilgilerin DD esaslı finansal başarısızlık tanımlaması ile daha tutarlı (ihtiyaca uygun) sonuçlar ortaya koyduğunu gösternektedir. Buna karşın uluslararası standartlara dayalı olarak gerçekleştirilen finansal raporlama sonucunda elde edilen finansal bilgilerin ise beklenildiği kadar belirgin olmasa da PD esaslı finansal başarısızlık tanımlaması ile daha tutarlı (ihtiyaca uygun) sonuçlar ortaya koyduğunu ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
From the perspective of principles, there are two reporting regimes in Turkey. One of them is national generally accepted accounting principles based on accounting and financial reporting system. The other one is international standards of accounting and financial reporting system based on accounting and financial reporting system. These systems are different in terms of principles, therefore their outcomes are different. This means that financial statements reported under different systems make the reported financial information different in terms of content and in terms of qualitative characteristics of financial information. In addition, users make their economic decisions based on financial statements; therefore users need relevant information for their economic decisions. Hence reported financial information under different regimes ought to be considered by users from the perspective of financial information relevancy.Financial information in balance sheet and income statements that is arranged based on Turkish GAAP and IFRS impacts financial failure prediction efficiencies. By the context of this impact, it is compared with the accuracy of predictions. The accuracy of the financial failure prediction efficiency also presents the sensitivity of the BV and MV based financial failure definitions within the systems that are applied in Turkey.Overall, the study shows certain findings: Financial information based on Turkish GAAP shows more consistent results with BV based financial failure definition. It proves the expectation; however, IFRS based financial information shows consistent results along with MV based financial failure definition more than Turkish GAAP does, even though it is not as significant as expected initially.