Türkiye'de gazetecilik mesleğine ilişkin örgütlenmeler: 1908-1938
Organisations related to the profession of journalism in Turkey: 1908-1938
- Tez No: 302206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN TÖRENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Türk basınındaki ilk mesleki örgütlenme Türk Basın Birliği çatısı altında olmuştur. 1908 Yılında Cemiyet-i Matbuat-ı Osmaniye adı altında başlayan girişim, 1917 yılında Osmanlı Matbuat Cemiyeti adı altında resmiyet kazanmış ve 30 yıllık bir süreç içinde farklı isimler altında varlığını sürdürmüştür. 1917 Yılında Almanya'nın daveti üzerine, İttihat ve Terakki iktidarının talebiyle resmi bir kuruluş haline gelen cemiyet, iktidarla ilişkilerini hep belli bir düzeyde tutmaya azami özen göstermiştir. Cemiyetin tarihsel süreç içinde hep iktidara eklemlenerek varlığını sürdürme gayreti içinde olduğu görülmektedir. Bu da örgütlenmenin, kuruluş amacının, basının varlık nedeni olan bağımsızlığı korumak amacıyla değil, iktidara eklemlenmek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Professional organization in Turkish press took place under Turkish Press Union. The initiative which had started under the title of ?The Ottoman Union of Press? in 1908 was formalized under the Ottoman Press Union in 1917, and continued to operate under various titles for a period of 30 years. The Union, which was translated into a formal institution upon the demand of the Committee of Union and Progress (CUP) after the members of the Union were invited to Germany for a study visit in 1917, always exerted utmost effort to keep their relations with the government on a given level. It is seen that the Union has always been in pursuit of patching itself to the government to survive and the organization was established not in order to preserve the independence of press, which is the raison d?etre for press, but to survive its existence by patching itself to the government.