Yerel basında kadın gazetecilerin çalışma hayatına ilişkin bir inceleme: Giresun ve Trabzon örneği
A study on the working life of women journalists in the local press: the case of Giresun and Trabzon
  1. Tez No: 950167
  2. Yazar: SELDA KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DR. FERHAT GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yaşamın her alanında olduğu gibi gazetecilik mesleğinde de belirgin bir biçimde ataerkil toplumdan gelen düzenin devam ettiği ve kadın gazetecilerin cinsiyet temelli sorunlarla mücadele ettiği yok sayılamayacak bir gerçektir. Türkiye'de yerel gazetecilik sektörü, genel olarak ekonomik baskılar, politik müdahaleler ve medya tüketimindeki değişim gibi zorluklarla mücadele ederken, kadın gazeteciler bu alanda erkek meslektaşlarıyla kıyaslandığında daha fazla engelle karşılaşabilmektedir. Özellikle ulusal basına kıyasla bu çok belirgin bir gerçekliktir. Bu çalışma yerel basında çalışan kadın gazetecilerin gerek işyerinde gerekse de alanda çalışırken ne gibi sorunlarla karşılaştıkları, kendilerini dezavantajlı hissettikleri durumları ve bu durumların ne gibi geri dönüşlere yol açtığını ele almayı amaçlamıştır. Çalışma ilk olarak gazetecilik mesleğine dair bilgiler verirken, devamında ise yerel basın ve yerel basında çalışan kadın gazetecilerin yaşadığı sorunlar ve çalışma hayatlarıyla ilgili kavramsal bir çerçeve oluşturmaktadır. Çalışma, Giresun ve Trabzon illerinde yerel basında çalışmakta olan kadın gazeteciler ile nitel yöntem ekseninde yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yerel basında çalışan kadın gazetecilerin, dilde, eril örüntülerin cinsiyetçi bir üslup yoluyla, kadın işi olarak görülen (temizlik, çay servisi vs.) gibi işlerin yaptırılması, hemcinsleriyle yaşanan rekabet durumları, iş-yaşam dengesini kurmakta, idare edebilmekte zorlanma ve her habere gönderilmeme gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Aynı zamanda cinsiyet gözetmeksizin ağır çalışma koşulları, yetersiz ekipman problemleriyle ilgili de bulgular elde edilmiştir. Çalışma, kadın gazetecilerin medyaya olan katkılarının daha iyi anlaşılmasını sağlamayı, yerel basında cinsiyet temelli ayrımcılığın önlenmesine yönelik çözümler üretmeyi ve daha verimli bir çalışma ortamlarının oluşmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that the patriarchal social order continues to prevail in the journalism profession, as in all areas of life, and that women journalists struggle with gender-based problems. While the local journalism sector in Turkey struggles with challenges such as economic pressures, political interventions and changes in media consumption in general, women journalists face more obstacles than their male counterparts. This is especially true when compared to the national press. This study aims to examine the problems that women journalists working in the local press face both in the workplace and in the field, the situations in which they feel disadvantaged, and what kind of feedback these situations lead to. The study first provides information about the profession of journalism and then creates a conceptual framework about the local press and the problems faced by women journalists working in the local press and their working lives. The study was conducted through semi-structured in-depth interviews with female journalists who have worked and are still working in the local press in Giresun and Trabzon provinces. The study revealed that women journalists working in the local press are subjected to a gendered style that is memorized in language and attitude, being made to do jobs that are seen as women's work (cleaning, tea service, etc.), jealousy with their fellow journalists, and problems in establishing and managing work-life balance, and not being sent to every news story. At the same time, regardless of gender, findings were obtained about heavy working conditions and inadequate equipment problems. The study aims to provide a better understanding of the contribution of women journalists to the media, to produce solutions to prevent gender-based discrimination in the local press and to create a more productive working environment.