Gıda örneklerinden izole edilen enterococcus türlerinin çeşitli virülans özellikleri biyofilm oluşumu ve antibiyotik dirençliliklerinin belirlenmesi
Determination of various virulence properties and biofilm formation antibiotics resistance of enterococcus species isolated from food samples
  1. Tez No: 751932
  2. Yazar: TUĞÇE GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde hayvansal gıdaların yaygın tüketimi hastalıklar ve tedavileri açısından hayvansal gıdaların daha verimli hale getirilmesi amacıyla kullanılan antibiyotiklerin yaygın olması ekonomi ve toplum sağlığı açısından sorunlara neden olmaktadır. Çalışmamızda Eylül-Aralık 2020 tarihlerinde her birinden 20 adet olmak üzere toplam 80 çiğ süt, peynir, çiğ tavuk ve çiğ etten izole edilen Enterococcus izolatlarının tanımlanması biyokimyasal testler ve identifikasyon işlemi MALDI-TOF Kütle Spektrofotometresi ile yapılmıştır. 42 (%70) Enterococcus faecalis ve 18 (%30) Enterococcus faecium olmak üzere 60 izolat elde edilmiştir. E.faecium ve E.faecalis türlerinin virülans özelliklerinden; efaA, esp, gelE, ccf,cpd, hyl genleri, lipaz, jelatinaz, DNAz, hemolitik aktiviteleri, S tabakası varlığı, biyofilm oluşumu ve antibiyotik direnç profilleri araştırılmıştır. E.faecium'in %100 duyarlı olduğu antibiyotikler kloramfenikol, streptomisin, vankomisin, teikoplanin ve amoksisilin klavulonik asit, %97,6 norfloksasin, %95,2 ampisilin, %92,8 siprofloksasin, en fazla dirençlilik gösterdiği antibiyotik %90,4 tetrasiklindir. E.faecium türlerinin %100 duyarlı olduğu antibiyotikler ampisilin, kloramfenikol, gentamisin, vankomisin, teikoplanin ve amoksisilin klavulonik asit, % 77,7 siprofloksasin, %72,2 norfloksasindir. En fazla dirençlilik gösterdiği antibiyotik %61,1 tetrasiklindir. Biyofilm aktiviteleri Kongo Red Agar'da 60 Enterococcus türünden 36'sı (%60) zayıf, 22'si (%36,6) orta kuvvetli, 2'si (%3,3) kuvvetli biyofilm üretmiştir. Mikroplak yönteminde E.faecium 2 (%3,3) kuvvetli, 8 (%13,3) orta kuvvetli, 32 (%53,3) zayıf biyofilm üretmiştir. E.faecium 1 (%1,6) orta kuvvetli, 17 (%28,3) zayıf biyofilm üretmiştir. Kuvvetli biyofilm üreten Enterococcustürleri saptanmamıştır. DNAz aktiviteleri tamamında pozitif sonuç verirken, lipaz ve jelatinaz aktiviteleri tamamında negatif gözlenmiştir. S tabakası varlığı E.faecium'da %16,6, E.faecalis'te %83,3 saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The widespread consumption of animal foods and the widespread use of antibiotics to make animal foods more efficient in terms of diseases and treatments cause problems in terms of economy and public health. In our study, the identification of Enterococcus isolates, 20 from each of which was isolated from a total of 80 raw milk, cheese, raw chicken and raw meat between September and December 2020, was performed by biochemical tests and MALDITOF Mass Spectrophotometer. 60 isolates were obtained, 42 (70%) Enterococcus faecalis and 18 (30%) Enterococcus faecium. The virulence characteristics of E.faecium and E.faecalis species; efaA, esp, gelE, ccf, cpd, hyl genes, lipase, gelatinase, DNAse, hemolytic activities, presence of S layer, biofilm formation and antibiotic resistance profiles were investigated. The antibiotics to which E.faecium is 100% susceptible are chloramphenicol, streptomycin, vancomycin, teicoplanin and amoxicillin-clavulanic acid, 97,6% norfloxacin, 95,2% ampicillin, 92,8% ciprofloxacin, 90,4% tetracycline to which it is most resistant. Antibiotics to which E.faecium species are 100% susceptible are ampicillin, chloramphenicol, gentamicin, vancomycin, teicoplanin and amoxicillin-clavulanic acid, 77,7% ciprofloxacin, 72,2% norfloxacin. The antibiotic with the highest resistance is 61,1% tetracycline. Biofilm activities In Congo Red Agar, 36 (60%) weak, 22 (36,6%) moderately strong, 2 (3,3%) strong biofilms of 60 Enterococcus species were produced. In the microplate method, E.faecium produced 2 (3,3%) strong, 8 (13,3%) medium strong, 32 (53,3%) weak biofilms. E.faecium produced 1 (1,6%) medium-strength biofilm and 17 (28,3%) weak biofilms. Strong biofilm-producing Enterococcus species were not detected. While DNAse activities gave positive results in all, lipase and gelatinase activities were observed to be negative in all.